Állatkufárok
Világszerte csillapíthatatlan kereslet mutatkozik a hagyományos medicinák, egzotikus háziállatok és különleges ínyencségek iránt. Sok milliárd dolláros biznisz ez – s a törvényes és illegális praktikák nyomán elnéptelenednek az erdők, a mezők, a tengerek. Oknyomozó riport a vadállat-kereskedelemről.
Írta: Bryan Christy
Fényképezte: Mark Leong
Mexikóváros, nemzetközi repülőtér.1998. szeptember 14. Inas, szemüveges maláj férfi száll le a Japan Airlines 12-es számú járatáról. A neve: Wong Keng Liang. Kifakult farmert, kék zakót, leguánfejes pólót visel. Odalent már várják, nem is kevesen. George Morrison, az Egyesült Államok Hal- és Vadvédelmi Szolgálatának (usfws) munkatársa és öttagú osztaga letartóztatja, a mexikói rendőrök bilincsbe verve viszik el Ansont (Wongot világszerte ezen a néven ismerik az állatkereskedők és a vadvédelem felelősei) az ország legnagyobb börtönébe, a rettegett Reclusorio Nortéba. Morrison és csapata élete legnagyobb fogását hajtotta végre:
Anson Wongot világszerte körözték mint a veszélyeztetett állatok legelvetemültebb csempészét. Öt éven keresztül üldözték az ausztrál, amerikai és új-zélandi hatóságok, mire sikerült kézre keríteniük. A vadvédelem nemzetközi porondján sokak szerint ez volt minden idők legnagyobb szabású nyomozóakciója. A vadon élő állatok-növények kárára elkövetett bűncselekményeket hosszú időn át sok ország nem vette kellően komolyan. Az Egyesült Államok épp Anson elítélésével igyekezett felhívni a világ figyelmét arra, hogy a vadcsempészek igenis megrögzött bűnözők. Anson Wong ellen nemcsak a vadkereskedelmet szabályozó Lacey-törvény megsértése, hanem összeesküvés, csempészet és pénzmosás miatt is vádat emeltek. Anson közel két évig küzdött azért, hogy ne adják ki az Egyesült Államoknak, azután mégis vádalkut kötött. Beismert bűncselekményei alapján akár 250 év börtönre és 12, 5 millió dolláros pénzbírságra is ítélhették volna, ám Martin J. Jenkins szövetségi bíró végül csupán 71 hónap letöltendő börtönbüntetést szabott ki rá (amelybe az addig letöltött 34 hónapot is beszámították), valamint 60 ezer dolláros pénzbírságot állapított meg, továbbá kimondta, hogy Wong Keng Liang a szabadulását követő három esztendőben nem adhat el vadon befogott állatot az Amerikai Egyesült Államok területén.
Ha a bíró azt hitte, hogy a tilalom bármiben is korlátozza Anson Wongot, hatalmasat tévedett. Anson felesége és üzlettársa, Cheah Bing Shee nem sokkal férje letartóztatása után cbs Wildlife néven új céget alapított, s amíg Anson börtönben ült, gond nélkül adta-vette a vadállatokat, zavartalanul szállította az Egyesült Államokba a ritkábbnál ritkább fajok példányait. Mindeközben Anson legnagyobb cége, a Sungai Rusa Wildlife sem függesztette fel tevékenységét. Szabadulása után Anson Wong azzal tetézte üzelmeit, hogy vadonatúj üzletbe fogott: állatkertet alapított. Új vállalkozása minden eddiginél nagyobb üzletnek ígérkezik.
A teljes cikket elolvashatja a magazin 2010. januári lapszámában.