Gyűrűs napfogyatkozás
Napfogyatkozás volt ma Afrika és Ázsia több országában. Míg néhány helyen, így például Thaiföldön, Nepálban vagy Kenyában részleges, Srí Lankán, valamint Kína és India egyes vidékein gyűrűs napfogyatkozás volt észlelhető.
Napfogyatkozás mindig újhold idejére esik, vagyis akkor, amikor a Hold a Föld és a Nap között helyezkedik el, és az éjszakai égbolton nem látjuk a Holdat – tekintve, hogy égi kísérőnk ekkor a Föld nappali felénél tartózkodik.
Részleges napfogyatkozás esetében a Hold (újhold) a napkorongot csak részben takarja el. Ekkor a megfigyelő a Hold félárnyékában helyezkedik el. A részleges napfogyatkozásnál jóval ritkább a gyűrűs napfogyatkozás jelensége, amelynek alkalmával a Hold kisebbnek látszik a Földről mint a Nap, a Hold a napkorong közepét takarja el, és így a napkorongból egy keskeny gyűrű látható a Hold pereme körül. Hozzánk közel, Németországban lesz legközelebb gyűrűs napfogyatkozás, de arra is még 83 évet várnunk kell.
A jelenség a dél-indiai Tamil Nadu szövetségi állambeli Danuskodi égboltján is megfigyelhető volt.
Teljes napfogyatkozás, amelynél a Hold az egész napkorongot eltakarja, cak rendkívül kevés helyen és ritkán figyelhető meg. A teljes árnyék kúpjának átmérője ugyanis mindössze 200 kilométer, tehát teljes napfogyatkozás alkalmával egy 200 kilométeres, nagyjából K–Ny-i irányú zóna az ahely, ahol a jelenség észlelhető. A Hold keringése illetve a Föld tengely körüli forgásának együttes hatására ez a zóna fokozatosan elmozdul, s ezért a teljes napfogyatkozás időtartama rendkívül rövid: pozíciótól függően maximálisan 8 perc.
Fotók: MTI/EPA