Málta – lélegezd be a múltat!
Számunkra nem csak egy nagy múlttal, páratlan kulturális látnivalókkal bíró kis sziget, hanem az ott megforduló, alkotó, jeles magyar történelmi személyek miatt is erős hozzá a kötődésünk.
Faludy György, gróf Forray Iván, Erődi Béla professzor mind nagy rajongói voltak Máltának, azonban a mai magyar fiataloknak talán a kitűnő oktatási rendszere, nagy százalékban megszerzett angol nyelvvizsgák okán lehet örök jó barát ez a gyönyörű sziget.
Budapesttől, alig kétórányi repülőútra, a Földközi-tenger kellős közepén terül el Málta, Comino, Gozo, Cominotto, Filfla és a többi kis sziget meglehetősen terméketlen sziklákból álló csoportja, amelynek minden sziklája, egy rövid pillantásra megmutatja az utazónak, hogy mi történt az emberiséggel az ókortól egészen napjainkig. A tűző napszítta sziklákon megtelepedő fák sokat mesélhetnének a letűnt idők embereiről, csatákról, és a szigetcsoport legnagyobb tagjának, Máltának több mint 7000 esztendős múltjáról. Mediterrán báj és ragyogás, béke és nyugalom, történelem és kultúra – ez vonzza az évi több mint egy millió turistát Máltára. De nem volt ez mindig, így hiszen Málta lakossága megszenvedte stratégiailag fontos elhelyezkedését és évezredeken keresztül tartó ellenséges támadásoknak volt kitéve. A szigeten élő őslakosokat több ezer évvel ezelőtt gyarmatosították, különböző népek, hordák vertek tanyát és hagyták ott maguk után a szokásaikat, kifejezéseiket, kultúrájukat. Mindez az ősi máltai nyelv szerkezetében, hangzásában is megmutatkozik: kicsit olaszos, kicsit arabos, de törökös is.
Stratégiai helyzete mindig is kiemelkedő volt a térségnek, ezért tekintették kapunak Európa és Észak-Afrika, vagy Nyugat-Európa és a Közel-Kelet közt. A szigeten élők elszenvedték a római, iszlám, karthágói, napóleoni és angol csapatok megszállását is. Végig élhették lakói a brit birodalom széthullását, a II. világháborús bombázásokat, a hidegháborút és az Európai Unióba való felvételt is, 2004. május 1-én.
Máltán évezredek óta jelen van az emberi lét, a legkorábbi civilizációk nyomait mutatja Traxiennél látható kőtemplom, a Hagar Qim, a Hypogeum. Azt tartják ezekről a templomokról, hogy körülbelül 1000 évvel a gizai piramisok építése előtt emelték őket, és ezzel a legöregebb különálló emlékművek a világon. A traxieni templom együttes romjait teljesen véletlenül, 1902-ben fedezték fel egy építkezés során. 1905 és 1911 között Sir Themistocles Zammit régész tárta fel Paolában a Hypogeumot, ami egy több mint 20 barlangból álló rendszer, jósdával, szobrokkal, kivételes akusztikával. A barlangrendszer fő funkcióként halottasház volt, ahol több mint 6000 ember maradványait találták meg főleg Kr. e 3500 és 3000 között időszakból. A műemlékek rajta vannak az UNESCO Világörökség listáján.
Az i. e. 1000. körül megjelenő föníciaiakat a karthágóiak, majd a rómaiak követték, kialakítva a térség kereskedelmi csomópontját. A legenda szerint időszámításunk után 60-ban Szent Pál apostol Málta közelében szenvedett hajótörést, amit még a sziget közepén lévő Mdina városából is láttak. A kimenekített Pál cserében megkeresztelte a lakosságot és Krisztus tanait hirdette a lakosság körében, akik megőrizték a hitet egészen napjainkig. A hitüket az arab hódoltság alatt is őrizni igyekvő máltaiakat a normannok, majd a svábok próbálták meghódítani.
A máltai sziget történelmét érdemes odautazásunk előtt tanulmányozni, hogy megértsük: bármerre lépünk a szigeten a múlt egy-egy érdekes mozzanata tárulhat fel a szemünk előtt. Hogy kerültek a lovagok Máltára és miért kellett minden évben egy máltai sólymot ajándékozni Szicília kormányzójának? Ki volt Jean Parisot de la Vallette és mit köszönhet a sziget a nagymester munkásságának? Miért lett Málta Nemzeti Ünnepe március 31-e és vajon hány szentje van a vallását szigorúan őrző katolikus országnak? Miért hagyják a kulcsot a zárban a máltaiak, amikor elmennek otthonról? Miért jár visszafele a templomok órája? Honnan származik a Máltai kereszt szép mértani szimbóluma? Kik honosították meg csipkeverést Máltán? Miért festik a luzzuk orrára Osiris szemét?
Ezekre a kérdésekre egyébként mind választ kaphatunk a barátságos helybéliektől.
Szabados Melinda
Kapcsolódó cikk:
Málta: Történelmi látnivalók, amelyekért érdemes útra kelni