Himalájai nádirigó
A világ legkevésbé ismert madarának első ismert fészkelőhelyére a háború sújtotta Afganisztán eldugott völgyeiben bukkantak rá természetvédők és biológusok.
A New York-i székhelyű Nemzetközi Vadvédelmi Szervezet, a Wildlife Conservation Society (WCS) által közzétett dátum nélküli felvétel a világ legkevésbé ismert madaraként számon tartott himalájai nádirigóról (Acrocephalus orinus) készült. 2010. január 18-án bejelentették, hogy a WCS szakemberei a Göteborgi Egyetem kutatóival közösen Afganisztán északkeleti részén, az elmúlt évtizedek háborús pusztításaitót.l viszonylag megkímélt Váhán-folyosóban himalájai nádirigóra leltek. A helyszíni megfigyeléseken túl – az állat hangjának segítségével – összesen húsz egyedet fogtak be, vizsgáltak meg, majd engedtek szabadon.
A ritka énekesmadár első példányát 1867-ben fedezték fel Indiában. A második példányra majdnem 140 évet kellett várni: 2006-ban Thaiföldön észlelték a madarat.
„Mindeddig gyakorlatilag semmit sem tudtunk a himalájai nádirigóról, így a madár fészkelőhelyének felfedezése rengeteg új információt szolgáltat” – nyilatkozta Colin Poole, a WCS ázsiai programjának egyik vezető munkatársa. A szakember kiemelte, hogy a Váhán-folyosó még sok biológiai érdekességet tartogat a tudomány számára, és nagy jelentőséggel bír Afganisztán élővilágának megóvását célzó jövőbeli erőfeszítések szempontjából. Az elmúlt években a WCS, amely jelenleg az egyetlen szervezet, amely Afganisztán élővilágát kutatja, összeállította a veszélyeztetett fajok listáját. Ennek köszönhetően az országban betiltották a hópárduc, a farkas, a barnamedve és más fajok vadászatát.
Forrás: Greenfo