Programajánló: XIV. Csángó Bál
A Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány és a Moldvahon Csángó Kulturális Egyesület rendezvénye február 6-án (szombaton) lesz a budapesti Petőfi Csarnokban.
A csángók a magyar nyelv egyik archaikus változatát, a nyelvújítás előtti állapotnak megfelelő verzióját beszélik. Származásuk kicsit bizonytalan. Az bizonyos, hogy a többségük székely eredetű, de a székelység eredete szintén igencsak bizonytalan. A székelyek ugyanis egyértelműen magyar nyelvet használnak, hagyományaik, egyes írott források azonban arra utalnak, hogy akár törökös, akár avaros akár még más keleties elemek beolvadásával alakult ki a székelység, vagy legalábbis a székelyek egy része. Ennek megfelelően aztán a székelyek közül Moldvába kivándorolt csángók is eltérő nyelvjárásokat beszélnek. Vannak, akik szerint nem minden csángó székely eredetű, sokan a Felső-Tisza vidékének magyarságával hozzák őket kapcsolatba, legalábbis a legrégebbi csángókat.
Vannak, akik szerint már a honfoglalás óta, mások szerint a 13. század óta élnek a csángók Moldvában, a Kárpátok lejtőitől keletre. A honfoglalás idején való megtelepedésre semmilyen történeti bizonyíték nincs, a 13. századtól viszont már írásos források maradtak fenn a moldvai magyarokról. A középkor későbbi szakaszaiban már szép számmal éltek itt magyarok, akik Erdélyből „csángáltak el”, vándoroltak ki. Huszita magyarok itt, Moldvában készítették el az első magyar nyelvű bibliafordítások egyikét a 15. században, ami kultúrtörténeti szempontból felbecsülhetetlen eredmény.
A National Geographic Online cikkében további részleteket olvashat a csángókról.
.
A XIV. Csángó Bál fővédnöke Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke.
PROGRAM
DUNA TEREM
Színpadi műsor – Tisztelet Erdélyi Zsuzsannának
19.00 – 21.00
19.00
Nyitóbeszédet mond: Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi és határon túli magyarok bizottságának elnöke
19.10
Hagyományőrző zenészek, énekesek és táncosok Klézséből, Somoskából, Pusztinából, Hidegsépatakáról, Görbepatakáról, Gyimesbükkről, Nádasfaluból.
Vendégek lesznek: Antal Tibor, Antim Ioan, Hodorog András, Kátai Zoltán, Kovács Miklós, László Erzsébet, Legedi László István, Mandache Aurél, Nyisztor Ilona, Petrás Mária, Róka Szabolcs, Tímár Viktor, a Berka és a Credo Együttes, a Dresch Quartett, a Fanfara Complexa, a Kobzos Együttes, a Kőketánc Gyerektáncház, a Cantigas Együttes, a Juhász Családi Zenekar, a Somos és a Szigony, a Zurgó Együttes és Enyedi Ági, valamint a Lippentő és a Szentendre Táncegyüttes.
Táncház:
21.30 – 04.10
SZERET TEREM
Koncertek és táncházak, fotó – kiállítás, könyvbemutató
16.30 – 04.50
16.30–18.15
Kőketánc Gyerektáncház
21.05–21.15
Könyvbemutató
Csoma Gergely: Az elhagyott idő – 33 év a Moldvai csángók között című könyvét bemutatja: Pataki János.
Koncertek és táncházak:
TÁZLÓ TEREM
Kiállítás: 21.00 –
A kiállításon Petrás Mária keramikus alkotásait tekinthetik meg. A kiállítást Kóka Rozália énekes, mesemondó nyitja meg.
Jegyek elővételben kaphatók a Petőfi Csarnok jegypénztárában, nyitva tartás hétköznap: 14.00–19.00. Tel.: 363-3730/114. Ülőjegy: 2500 Ft, Állójegy: 1500 Ft, támogatói jegy 7000 Ft.
Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány
Levélcím: 1462 Budapest, Pf. 771.
E-mail: promino@prominoritate.hu
Bankszámlaszám: 11742001-20045649-00000000
Adószámunk: 18169177-1-42
A szervezők a műsorváltoztatás jogát fenntartják.