Tutanhamon sírjában két magzatot is találtak
A két mumifikált magzat, amelyre Tutanhamon sírkamrájában bukkantak a régészek, az ifjú fáraó ikerlányai lehettek. A bébimúmiák hiteles másolata is látható Budapesten a Tutanhamon – sírja és kincsei című kiállításon.
Robert Connoly, a Liverpooli Egyetem anatómiaprofesszora, aki még az 1960-as években tanulmányozta Tutanhamon földi maradványait, részt vesz az egyiptomi régészeti hatóságok által a közelmúltban indított genetikai kutatásban, amely a fáraó családi kötelékeit hivatott feltérképezni. A tudós meggyőződése szerint az előzetes tesztek arra engednek következtetni, hogy Tutanhamon lehetett mindkét magzat apja, s a lányok különböző méretük ellenére ikrek lehetett. Eredményeiről a professzor az ókori egyiptomi orvoslásnak és gyógyszerészetnek szentelt konferencián számol be Manchesterben – olvasható a The Times brit napilap online kiadásában.
A két magzatra 1922-ben bukkant a Tutanhamon sírját felfedező Howard Carter. A kisebbik magzat korát öthónaposra becsülték, míg a nagyobbét hét-kilenc hónaposra: a két mumifikált tetemet megtalálása óta a Kairói Egyetem orvostudományi karán őrzik. Az egyiptológusok régóta vitáznak azon, hogy ezek a fáraó gyermekei voltak-e, vagy szimbolikus okokból helyezték-e őket a sírkamrába, lehetőséget biztosítva az uralkodónak, hogy újszülöttként keljen életre a túlvilágon. A kérdés hamarosan megoldódik, mivel a két mumifikált magzatot DNS-elemzésnek és komputertomográfiás (CT) vizsgálatnak vetik alá, kiderítendő örökletes betegségeiket és Tutanhamonhoz fűződő esetleges vérségi kötelékeiket. A vizsgálatok eredményei decemberre várhatók.
„A nagyobbik magzatot még 1979-ben vizsgáltam, s vércsoportját összehasonlítottam Tutanhamonéval, amelynek tesztelését 1969-ben végeztem el. Az eredmények arra engednek következtetni, hogy a nagyobbik magzat valóban Tutanhamon lánya lehetett” – mondta Robert Connoly.
Rosalie David, a Manchesteri Egyetem élettudományi karának professzora, a konferencia igazgatója szerint Robert Connoly előadása igen nagy érdeklődésre tarthat számot, mivel Tutanhamon az egyiptológia igen jelentős személyisége. „Figyelemreméltó karakter, kinek sírja, s természetesen mumifikált teste oly sok adatot szolgáltat az ókori egyiptomiak életéről” – hangsúlyozta.
|