Folytatódik a munka az egykori királyi központban
A Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat (KÖSZ) munkatársai is részt vesznek Kambodzsa 10. századi királyi központja, a mai Koh Ker-i romterület feltárásában.
A 2009-ben kezdődött hároméves projekt keretén belül a magyar csapat az örökségleltár elkészítéséhez részletesen dokumentálja a területen eddig ismert, és a jelen kutatás során előkerülő településszerkezeti elemeket, ezen kívül a helyi műemlékvédelmi hatóság, az APSARA kérésére elkészíti az örökségvédelmi hatástanulmányhoz szükséges veszélyeztetettségi listát.
Az egykori épületekből egy lépcsős piramis és a szentélyek – különböző mértékben romosan, vagy növényektől borítottan – láthatók ma a helyszínen. A viszonylag jól ismert szentélyek mellett a királyi udvar épületeiről nagyon keveset tudunk, ezeket még ma is a lombhullató fákból álló őserdő rejti.
A magyar szakemberek február 11-én kezdték meg a terepmunkát. Mivel az eddig kevéssé kutatott egykori lakóépületek, épületstruktúrák felszíni nyomait jelentő kősorokat, téglatöredékeket sűrű aljnövényzet fedi, ezek dokumentálását (fotózását, rajzolását, felmérését) csak a bozót eltakarítása után lehet elvégezni. A terep megtisztításában az APSARA munkásai is segítettek.
A növényzet eltávolítása után a felszínen láthatóvá váltak az égetett agyag tetőcserepek töredékei, és előbukkant több tetődísz-elem (antefix) töredék is, amelyek egyben azt is bizonyítják, hogy rangos, kiemelt funkciójú épületek álltak itt.