Kárpátalja és Szabolcs: Közös kitörési pont a turisztika
A tákosi tapasztott templomtól a Rákóczi hagyatékon és Nárciszok völgyén át a szabolcsi töltött káposztáig – turizmusnépszerűsítés határmenti összefogással.
|
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja megye gazdasági-társadalmi, természetföldrajzi és történelmi összetartozása mindig egyértelmű volt a határ két oldalán élőknek. Az elmúlt időszakban azonban a fennálló hasonló problémák elleni küzdelem is összekovácsolta a megyéket, ezért úgy döntöttek, hogy együtt enyhítik a térségre jellemző gazdasági lemaradát, s próbálnak 21. századi európai életkörülményeket teremteni lakóik számára.
A kitörési pont a turizmus lehet, hiszen mindkét megye kiemelkedő jelentőségű, egyedülálló turisztikai értékekkel rendelkezik, amelyek nagy része kihasználatlan. Az utazni vágyók sokszor nem ismerik azokat a turisztikai attrakciókat, amelyek pedig kihagyhatatlanok lennének, továbbá nem lézetett eddig olyan szakember hálózat sem, aki megfelelőképpen menedzselte volna a lehetőségeket.
Ungvár – skanzen
A pénteken megtartott konferenciával zárták az együttműködők az elmúlt egy év munkáját. Az eseményt követően egy, a lakosság számára is nyilvános és ingyenesen látogatható kiállítás nyílt, ahol Kárpátalja és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye járásai, kistérségei mutatják be turisztikai értékeiket.
A rendezvényt megnyitó Dr. Benedek János, a VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Nonprofit Kft. vezérigazgatója elmondta: „Fontosnak tartom, hogy a szabolcs-szatmár-bereg megyei régióban a VÁTI Nonprofit Kft. is segíti a turizmus fejlesztését szolgáló beruházásokat. Mátészalkai és debreceni irodáinkon dolgozó kollégáinhoz egyaránt fordulhattak a nyertes pályázók kérdéseikkel, s ez így lesz a jövőben is. Remélhetőleg az EGT és Norvég Finanszírozási Mechanizmus programja után után, most az ENPI program (Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna Európai Szomszédsági és Partnerségi Eszköz Határon Átnyúló Együttműködési Program) nyújthat segítséget a térség népszerűsítésben, ami gazdasági fellendülést hoz a közös határszakaszon.“
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Brenzovics László, a Kárpátaljai Megyei Tanács alelnöke és Kozma Péter a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés alelnöke is.
Parlagi sas
A sajtótájékoztatón Veres Csilla a VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Nonprofit Kft, Mátészalkai Területi Irodájának vezetője ismertette a fejlesztések mértékét és jelentőségét: „Egy évvel ezelőtt írtuk alá a Norvég Alap keretében finanszírozott projektek szerződéseit itt a térségben, amelynek eredményeképpen mintegy 550 millió forintból 28 projekt valósulhatott meg. Örülök, hogy ezek nem a formai elvárások miatt létrejövő együttműködések voltak, hanem az ukrán és magyar partnerek valódi közös gondolkozásának és munkájának eredményei.“ Az egy év alatt megvalósuló beruházások közül – amelyek mindegyike legkésőbb április 30-án zár – olyan érdekességekre is felhívta a figyelmet a szakember, mint a tarpai „Kuruckori kalandozások“ elnevezésű hagyományőrző projekt, vagy az egészégügyi problémák közös kezelését megcélzó kezdeményezés a Szatmár-beregi Kórház és Gyógyfürdő vezetésével, vagy a tiszai sportokat népszerűsítő magyar-ukrán kenutúra programokat összefogó tanulmánykötet.
Vízitúrázók a Tiszán
|
Szatmárcseke – csónakfejfás temető
A projekt legfőbb feladata a humánerőforrás fejlesztés mellett, a térség turisztikai koncepciójának aktualizálása és az ehhez kapcsolódó akcióterv kidolgozása valamint közös rendezvények során a két megye partnerségének erősítése volt.
A turisztikai szemináriumok és műhelymunkák mellett projektrendezvényeket is tartottak, és CD-k, kisfilmek, színes kiadványok is születtek a témában.
A projekt kapcsán együtt gondolkoztak és dolgoztak a két megye önkormányzatai, civil szervezetei, a kamarák, gazdaságfejlesztési szervezetek képviselői és hazai valamint külföldi turisztikai vállalkozók.
Munkács – Rákóczi-ház
A projekt az EGT & Norvég Finanszírozási Mechanizmus társfinanszírozásával valósult meg.