TudományCseppek; „Science for Kids”
Újszerű óvodai módszertani kezdeményezés indul útjára a természettudományok népszerűsítésére. A kezdeményezés a már működő LÁNGÉSZ programon belül, annak tapasztalataira épülve próbálja az ovisoknak bemutatni a természeti világot.
Tizenöt budapesti óvodában, az intézetek óvodapedagógusainak bevonásával olyan tudásátadási óvodai programokat szerveznek, amelyeken a tudósok és a gyerekek egyszerre lesznek részesei a tudományos témákat feldolgozó óvodai fejlesztési projekteknek. Az irányított foglalkozásban a szakemberek a gyerekek számára érthető módon ismertetnek meg egy-egy tudományos jelenséget, kihasználva ehhez a gyermekkori természetes kíváncsiságot.
Az óvodai program sikere érdekében a LÁNGÉSZ program munkatársai a hazai óvodapedagógia sikeres és elismert szakembereit vonták be a munkába. Az óvodák 3 ajánlott téma (Biodiverzitás/bab, Biodiverzitás/madár és Immunológia) közül egyet választanak ki. A program indításaként a vállalkozó óvodapedagógusok egy napos felkészítő tréningen vettek részt 2010 január végén. Ezután a kutató/animátor érkezése előtt a projektpedagógia módszerét alkalmazva készítik elő a gyermekeket az óvodák, vagyis a kicsik és nagyobbak megismerkednek a választott témák környezetével és mélyebb tartalmával, játékos módon.
A program célja, hogy a gyerekek saját tapasztalataikon keresztül ismerjék és tanulják meg az őket körülvevő világ egyes természeti jelenségeinek működését. Alapvető módon átlássák a nagyobb összefüggéseket és saját gondolataik ébredjenek ezekkel kapcsolatban, amelyeket megfogalmazva, megtanulhatják a megismerés fontosságát.
Az első óvodai foglalkozás helye és időpontja:
Kerekerdő Óvoda (1097 Budapest, Vágóhíd u. 35-37.)
2010. április 16.
(Biodiverzitás/Bab – Madár)
A témával kapcsolatban bővebben is olvashatnak a www.langesz.hu oldalon.