A csodálatos kutyadoki

A National Geographic Channel külföldön sikert sikerre halmozó sorozata áprilisban megérkezik a magyar nézők képernyőjére is, várhatóan tovább növelve azok táborát, akik azt latolgatják: Mi Cesar Millan titka? Ez a különös ember valóban ért a kutyák nyelvén?
A sorozat főhőséről
Cesar Millan egyike a világ legkeresettebb kutyarehabilitációs szakembereinek, akit különleges adottságokkal ruházott fel a sors: a chihuahuától a dán dogig képes bármely viselkedészavaros eb helyzetébe azonnal belehelyezkedni, s hangulatukra ráhangolódva az ő szemükkel látni a világot. Ilyen körülmények között nem csoda, hogy mágikus dolgokat művel a rábízott kedvencekkel: oly könnyedén és magabiztosan csavarja az ujja köré a legagresszívebb, leglustább vagy éppen leggátlásosabb jószágokat is, hogy az az érzése támad az embernek, hogy valóban ért a nyelvükön.
A National Geographic Channel 2004-ben figyelt fel a Kutyadoki képességeire – akkor indult hódító útjára a vele készült sorozat Dog Whisperer címen, amelynek világsikerét látva jogos a gyanú: Cesar Millan nem csupán a kutyák, de a nézők nyelvét is tökéletesen érti.
A szakmai csúcsokig azonban hosszú és keserves út vezetett a mexikói Culiacanban született Cesar számára: akárcsak a legtöbb falubeli társa, gyerekkorát egy minden komfortot nélkülöző házikóban töltötte, ahonnan nézve bizony igencsak szűk volt a világ – nagyapja közeli, ixpalinói gazdaságába mindazonáltal gyakran eljutott, s itt kedvtelve merült el a kutyák viselkedésének tanulmányozásában. Már kamasz volt, amikor családja megvette első televíziókészülékét; az ifjú Cesar ettől kezdve egyetlen kutyás műsort se hagyott ki (egyik kedvence a Lassie-ről szóló, mára klasszikussá vált alkotás volt), amelyek hatása alatt végül elhatározta, hogy Kaliforniába költözik, s addig tanul, amíg a világ legjobb kutyakiképzője nem válik belőle.
Az Egyesült Államokban azonban meglepve szembesült azzal, hogy mily sok lelki sérült, viselkedészavaros eb él ebben a gazdag országban. Szomorú felfedezése hatására új célt tűzött ki maga elé: most már nem idomítással, hanem rehabilitációval foglalkozó szakemberré szeretett volna válni. Abból a pénzből, amelyet nagy nehézségek árán autómosással gyűjtött össze, csakhamar belevágott egy kutyarehabilitációs vállalkozásba, amelynek keretében szélsőségesen kirívó eseteknél ajánlotta fel képességeit. Sikereinek híre futótűzként terjedt, ügyfélköre gyors gyarapodásnak indult, amit mi sem bizonyít fényesebben, mint hogy 1994-ben már az első hollywoodi celebek is megjelentek a kliensei között! Ugyanebben az évben vette feleségül Ilusiont, aki cége továbbfejlesztésére biztatta: Los Angeles déli részén, immár közös vállalkozásként, megnyitották a Kutyapszichológiai Központot, kifejezetten agresszív, problémás, kezelhetetlen jószágok számára. Az intézetben azóta 35–40 „reménytelennek” és „adoptálhatatlannak” ítélt kutya él, gazdájuk értő testi-lelki gondozása mellett.
Cesar munkáját számos díjjal ismerték el pályafutása során. 2005-ben a Nemzeti Állatvédő Liga részesítette különleges dícséretben; 2006-ban és 2007-ben a Csodálatos kutyadoki (Dog Whisperer) sorozatát Emmy-díjra jelölték a legjobb valóság-műsorok kategóriájában; 2006-ban a Kutyatenyésztők Nemzetközi Szövetsége tiszteletbeli tagjává választotta őt és feleségét; 2007-ben elnyerte a Michael Landon-díjat a fiatalság televíziós nevelőmunkájáért; 2008-ban pedig átvehette Los Angeles város Treasure Awardját is.
A sorozatról
A csodálatos kutyadoki „home movie” stílusú egyórás, fordulatos epizódjaiban Cesart mintegy „élőben”, munka közben látjuk. A kézikamerával felvett, a spontaneitás érzetét keltő műsorok első perceiben hősünk a főszerepet átengedi a gazdinak, aki bemutatja a problémás ebet, amely nemkívánatos viselkedésjegyeivel, akárcsak mi, a Kutyadoki is most szembesül először. Millan ezt követően a még homályban maradt részletekre is rákérdez, majd megteszi első javaslatait, amelyek – a gazdik legnagyobb megelepetésére – gyakran nem a kutyákra, hanem magukra a tulajdonosokra vonatkoznak: általában azt taglalják, hogy a gazdi miként válhat igazi falkavezérré, olyan tekintélyes parancsolóvá, akire kedvence minden körülmények között felnéz és odafigyel. A „falkavezérré válás” technikáját Millan személyesen be is mutatja, aminek hatására az addig kezelhetetlen kutya – a nézők és a gazdi legnagyobb ámulatára – rendszerint megszelídül és lecsillapodik…
![]() |
| ![]() |
Millan ugyanakkor gyakran a saját kutyáiból is elhoz a gyógyító „szeánszra” egyet-kettőt, indoklása szerint azért, hogy azok „kiegyensúlyozó energiáit” átsugározza a beteg ebre. Az azonnali gyógyulás azonban olykor a Kutyadoki minden szakértelme és fáradozása ellenére is elmarad: a viselkedészavaros négylábút ilyenkor Millan beutalja saját Kutyapszichológiai Központjába, ahol néhány napot vagy hetet az ott élő „pozitív kisugárzású” jószágok között tölt.
Cesar Millan filozófiájának legfontosabb eleme tehát abban áll, hogy az egészséges, kiegyensúlyzott kutyák záloga a „falkavezér jellegű” gazda – egy nagy tekintélyű „alfahím”, aki egyszerre lép fel kemény kezű fegyelmezőként és óvó, odaadó védelmezőként kedvence irányában. A Kutyadoki egyik legérdekesebb – és a kívüálló számára talán legmisztikusabb – kommunikációs eszközéről azonban még nem esett szó: ez egy rövid és éles hang, amelyet páciense megérintése vagy könnyű meglegyintése után bocsát ki a szájával – és amely gesztus Millan szerint a vezérkutya harapását jelképezi a fegyelmezetlen eb négylábú számára…
Cesar Millan tehát valóban egy különleges ember, aki, nagyon úgy tűnik, ért a kutyák nyelvén… De vajon mi az igazi titka? Ha szeretné megfejteni, az Angliában és Észak-Amerikában évek óta hatalmas sikerrel vetített sorozatban mostantól kövesse nyomon Ön is A csodálatos kutyadoki gyógyítómunkáját!
![]() |
| ![]() |