Mauritániában már nem minden szemét marad az utcán

Az északnyugat-afrikai ország fővárosában 2007-ig egyáltalán nem volt semmiféle szervezett hulladékbegyűjtés. A lakosok azonban most pénzt kapnak a begyűjtött műanyaghulladékokért.
Egy új kezdeményezés alapján a Mauritánia fővárosában, Nouakchottban élők fizetést kapnak az újrahasznosításra gyűjtött műanyaghulladékért. A szervezők az új rendszerrel nemcsak a helyi gazdaságot szeretnék élénkíteni, hanem az iszonyatosan szemetes utcákat is tisztábbá kívánják varázsolni.
Nouakchottban, a Szahara szélén, az Atlanti-óceán partján elterülő városban 2007-ig egyáltalán nem volt szervezett hulladékgyűjtés, és a közel egymillió lakos többsége még most sem részesül ebben a szolgáltatásban. A fővárosban évente mintegy 150 ezer tonna műanyaghulladék keletkezik, és ennek a mennyiségnek mindössze 15 százaléka kerül szeméttelepekre.
A kezdeményezésben résztvevő lakosok 20 ugiját, azaz mintegy 15 forintot kapnak az újrahasznosításra alkalmas műanyaghulladékok kilójáért. Ez az összeg már elegendő ahhoz, hogy jelentősen növelje a nagyrészt nyomorban élő családok bevételét.
A mauritániai fővárosban élő csaknem egymillió ember többsége bádoglemezekből összetákolt viskókban lakik. A kezdeményezés jelentősen megnövelheti a koldusszegény családok jövedelmét. (Forrás: Greenfo)
A szemétgyűjtési akciót szervező francia GRET segélyszervezet tapasztalatai szerint a pénzzel ösztönzött újrahasznosítással idővel az egész társadalom ráébred a nem megfelelően kezelt hulladékok okozta környezeti károkra.