Műemlékek hétvégéje: titkos tippek
Csaknem kétszáz műemlékbe várják a látogatókat a hétvégi világnapi akció keretében. A listát végigolvasni is nehéz, nem hogy választani. Álljon itt öt biztosnak ígérkező tipp!
PINCELABIRINTUS
Királyi Borház és Pincemúzeum
Egyedülálló múzeum nyitotta meg kapuit 2008 augusztusában: a Királyi Borház és Pincemúzeum. Varázsa múltjában, történetiségében rejlik, hiszen termeit a középkortól a 19. század közepéig működő borospincék folyosói, kazamatái alkotják. A földalatti folyosók borforgalma Zsigmond és Mátyás király idejében élte valódi virágkorát, ma pedig Magyarország egyetlen reneszánsz pincemúzeumának adnak otthont. Legrégebbi pinceágát a 14. században vájták a földbe.
A MAGYAR MÚMIÁK
Vác, Fehérek Temploma
A barokk stílusú templom a domonkosok fehér ruhájáról kapta a nevét. Építése a Rákóczi-szabadságharc miatt húzódott 1699-től 1755-ig. Rokokó berendezése 1760–1770 között készült. Az egyhajós barokk templom szerény külsejével harmonikusan illeszkedik a főtér hangulatához, belsejének rokokó díszei azonban jóval gazdagabbak. A templom kriptájában bukkantak a régészek a 18–19. századi, világhírű váci múmiákra.
AZ EGYIK ELSŐ MAGYAR FRESKÓ
Visegrád, Főesperesi templom
Az államalapítás kezdetén István király a Visegrádnak nevezett várat a róla elnevezett megye székhelyévé tette. Visegrád első írásos említése is Szent István egyik 1009. évi oklevelében szerepel. A várhoz közeli hegyoldalban megépült a megye első plébániatemploma, amelynek helyén, Salamon király idejében, 1063 után főesperesi templomot emeltek. A rangos kivitelű, belül hazánk egyik legkorábbi freskóival díszített templom a tatárjárás idején, 1242-ben pusztult el. A templomban egy kis kiállításon ismerhető meg Visegrád Árpád-kori története.
KŐTÁR
Zsámbék, Premontrei prépostság
A település feletti magaslaton álló zsámbéki templomrom a hazai késő-románkori templomépítészet egyik leglátványosabb emléke. A premontrei prépostságot a 13. század első felében alapították. A zsámbéki templom egy földrengés következtében vált romossá a 18. században. Az elmúlt évtizedekben nagyszabású ásatás tárta fel a korábbi templomépület maradványait, a hozzá tartozó temetkezéseket, és a sokkal romosabb állapotban lévő kolostorépület részleteit. Ennek eredményeként ma kiállítás mutatja be a hazai premontrei építészet kiemelkedő emlékének történetét és régészeti kutatását a kolostor egykori pincehelyiségében.
ÍGY VÉDTÉK A VILÁGBÉKÉT
Zsámbék, Rakétabázis
A volt zsámbéki légvédelmi rakétabázis kilövőállása területe. A Műemlék Rakétabázis a múlt század 60-as–70-es éveinek olyan sajátos építészeti emléke – amely a többi hasonló hadászati létesítmény más célú hasznosítása után – az egyetlen 20. századi erődítmény, amely 2005-ben országos műemléki védettséget kapott, mint a magyarországi erődépítészet történetének „legfiatalabb” megőrzendő értéke. A területen napjaikban Földi Telepítésű Légvédelem Fegyvernemi Múzeum tekinthető meg. A Zsámbéki-hegy tetején bejárható 15 hektáros terület meghökkentő építményei, légvédelmi eszközök mellett a terület növény és állatvilága is kellemes meglepetéseket tartogat a látogatóknak.
A Világnapi program: műemléki séta a 23 épület és építmény bemutatása, múzeumi szakvezetés, botanikai túra a terület 15 hektáros NATURA 2000 védett területén, a helyreállított volt legénységi épület avatása.
További öt tipp a műemlékem.hu magazinjában
Kapcsolódó cikk:
Rejtett kincsek hétvégéje