106 civil szervezet a zöldtárca önállóságának megtartásáért
Környezetvédő civil szervezetek levelet intéztek Orbán Viktorhoz, amelyben a környezet- és a természetvédelmi tárca megerősítését és önállóságának megmaradását javasolták.
A hét országos szervezet (Greenpeace, Hulladék Munkaszövetség, Levegő Munkacsoport, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Magyar Természetvédők Szövetsége, Védegylet és WWF Magyarország) az elmúlt napokban nyílt levelet írt a Fidesz-MPP és a KDNP vezetőjének, amelyben 106 civil szervezettel együtt aggodalmát fejezte ki a környezetvédelmi tárca gazdasági csúcsminisztériumba való olvasztásával kapcsolatban, és a tárca önállóságát támogatta.
A hét országos szervezet most megírt levelében üdvözli, hogy az „Erős Magyarország” programban a Fidesz „önálló, erős, kiszámítható, szavahihető, felelős, a helyi közösségekre támaszkodó környezeti politika kialakítását tűzi célul.” Egyetértettek azzal, hogy „stratégiai cél az önálló magyar környezetpolitika létrehozása.”
A szervezetek szerint a gazdasági válságból való kilábalásra, egy versenyképes gazdaság megteremtésére, továbbá a foglalkoztatás növelésére éppen olyan intézkedésekre van szükség, amelyek megfelelnek a korszerű környezetvédelmi követelményeknek is. Tehát a környezet- és természetvédelmi szempontokat horizontálisan érvényesíteni kell a teljes kormányzati munkában.
A környezetvédők javasolják, hogy a kormányzati struktúrában erősödjön meg a többi gazdasági ágazati minisztériumtól független és egységes környezet- és természetvédelmi minisztérium, akár csúcsminisztériumként, kiegészülve a természeti erőforrások kezelésével.
E kérdésben a civil és szakmai társadalom döntő többsége egyetért. Hasonló szakmai érveket hangoztatva szorgalmazta az egységes és önálló környezet- és természetvédelmi minisztérium megtartását a napokban a gazdaság, a tudomány és a civil szektor szakembereit tömörítő Országos Környezetvédelmi Tanács is. A szervezetek felhívták a figyelmet arra, hogy a rendszerváltás egyik kiemelkedő vívmánya volt az önálló környezetügyi minisztérium létrehozása, tehát a kérdés nemcsak szakmai, hanem szimbolikus politikai jelentőséggel is bír.
A levelet jegyző szervezetek jelezték, hogy támogatni, segíteni fogják a kormányzatnak a környezetpolitika megerősítése érdekében tett törekvéseit. Felajánlották a szakmai és társadalmi tapasztalatainkat a kormányprogram kidolgozásában és végrehajtásában.