Könyvajánló: Magyarország képes földrajzi atlasza
Páratlan szépségű atlaszt jelentetett meg a Gulliver Könyvkiadó. A három szakember által jegyzett mű jól használható az általános iskolában tanultak összefoglalására és kiegészítésére.
A kötet képzeletbeli utazásra hívja az olvasót keresztül-kasul Magyarország páratlan szépségű vidékein és híres városain. A harminc fejezet bemutatja hazánk földrajzát, mesél a természet és az ember alkotta szépségeiről, értékeiről.
Hazánk Európa szívében, a hegykoszorú ölelte Kárpát-medencében bújik meg. A messzi óceán és a magashegységek alakította éghajlatnak köszönhetően tájain gazdag növényvilág virít: a száraz réteket árvalányhaj öltözteti aranysárgába, az erdők lombsátra alatt ibolya, hóvirág, kankalin adja hírül a tavasz közeledtét. A fák között gímszarvas lépked büszkén, harkály kopogtatja kitartóan a törzseket, a kiterjedt mezőkön mezei nyúl ugrándozik, a vizekben lesőharcsa várja prédáját. Sok védett faj a nemzeti parkokban talál menedéket. A termékeny földeken gabona, gyümölcs, zöldség terem, a dús füvű legelőkön juh, szarvasmarha legel. Az ipari parkok, üzemek gyártósorain készülő áruk az országot behálózó utakon és síneken jutnak el az üzletek polcaira.
Világörökségeink évszázadok, olykor évmilliók történéseiről mesélnek, történelmünk sorsfordító pillanatait emlékhelyek őrzik, a falumúzeumok, skanzenek épületeiben a népcsoportok életmódja, hagyományai elevenednek meg.
A kalandos országjárás az Alföld tengersík vidékein veszi kezdetét. A végtelenbe vesző róna különlegessége Bugac buckavilága és Hortobágy szikes pusztája. A hajdani mezővárosok közelében elszórtan álló tanyák ma már inkább turistacsalogatók. A Kisalföldön, a vadvizek birodalmában nagy múltú városokat és apró falvakat fedezünk fel. Végighajózva a valaha szeszélyesen kacskaringózó Tiszán és a méltóságteljesen hömpölygő Dunán, a holtágakban, ártereken ritka élőlények bukkanhatnak elénk. A Dunántúli-középhegység mészkőrögeit megmászva bekukucskálunk az ősemberek lakta barlangokba, aztán körbejárjuk „tengerünket”, a Balatont. A Dunakanyar lélegzetelállító látképéért felkaptatunk Visegrád fellegvárába. A nyugati peremvidék vadregényes erdőrengetegében barangolva megcsodálhatjuk az Alpok magasba nyúló hegyeit, míg a völgyekben háztetők, templomtornyok piroslanak.
Bejárjuk a Dunántúli-dombságot, a Mecsek mediterrán lejtőit, a Villányi-hegység bortermő vidékét. Felkapaszkodunk az Északi-középhegység ormaira, hogy megpillantsuk az évmilliós tűzhányók és tengerek kőbe zárt emlékeit, majd leereszkedünk a medencéiben megbújó egykori vásárvárosokba. S utazásunk utolsó állomása a hidak és barlangok városa, az ország szíve, Budapest.
A nem mindennapi kirándulás útvonalát térképek segítségével követhetjük nyomon, a fejezeteket apró érdekességek teszik még izgalmasabbakká. Az atlasz jól használható az iskolában tanultak összefoglalására és kiegészítésére.
Rácz Ildikó–Szilassi Péter–Szlukovényi Bea:
Magyarország képes földrajzi atlasza
Kiadja: Gulliver Könyvkiadó