Megbecsültek voltak a nők az antik görög világban
Az antik görög birodalomban a nők nem tárgyként kezelt eszközök voltak, hanem a nagypolitika megbecsült szereplői. Legalábbis a társadalmi elithez tartozók – állítják brit régészek.
A mükénéi várat az 1870-es években Heinrich Schliemann kutatta. Ő több királysírt is feltárt, ahol ékszerekkel, halotti aranymaszkkal díszített az emberi maradványok nyugodtak. Ő akkor azt hitte, hogy Agamemnón, Eurimedon és társai maradványaira lelt, ma már tudjuk, ezek a sírok sokkal régebbiek. Ennek ellenére Mükéné az archeológusok régészeti kincsesbányája, ahol mind modernebb eszközökkel folyik a kutatás.
Legutóbb a Manchesteri Egyetem munkatársai végeztek anyai ágon öröklött mitokondriális DNS-t kutató vizsgálatokat. A királysírban eredetileg 35 emberi maradványt találtak, közülük 22-t kezeltek, ám csak négy csontvázból sikerült a genetikai elemzéshez elegendő anyagot nyerni. Az eredmények így is meglepők.
Két férfi genetikusan távol áll a többiektől, ezzel szemben egy férfi és egy nő bizonyosan rokonok. A két csontváz génállománya oly közeli, hogy joggal feltételezhetjük azt, hogy testvérek voltak. Ezt támasztja alá John Prag és Richard Neave manchesteri kutatók eredménye is. Ők arcrekonstrukciót végeztek, és bizonyították, hogy a két testvér nagyon hasonlított egymásra.
Tehát egy férfi és egy nő, egyforma pompával temetve, akik nem (vagy nem csak) férj és feleség voltak, hanem társuralkodó testvérpár.
Mindebből az következik – mutatott rá Terry Brown az említett egyetem professzora – hogy az antik görög asszonyok közel sem voltak annyira kirekesztve a társadalomból, mint azt eddig feltételeztük.