Magyar kutató a National Geographic idei ösztöndíjasai között!

Május 18-án Washingtonban megnevezték a National Geographic Fiatal Ösztöndíjasai programjának idei nyerteseit. A díjazottak közt egy magyar herpetológust is ünnepelhetünk: Takács Zoltánt.
A listán szereplő ifjak a mobiltelefon-fejlesztőtől a paleontológuson át a zenészig minden területet képviselnek. Az ösztöndíj számunkra igen fontos nyertese a magyar TAKÁCS ZOLTÁN, aki herpetológusként a kígyóméreg gyógyító hatásának vizsgálatára most 10 ezer dollár támogatást kapott az ösztöndíj elnyerésével.
Takács Zoltán herpetológus és méregkutató gyerekkora óra érdeklődik a kígyók iránt. Budapesten született és nevelkedett, a nyarakat Szentesen töltötte, ahol első kígyóit, siklóit befogta és tenyésztette. 1998-ban indult kutatói pályafutása, amikor Vietnámba utazott; azóta minden évben 3–4 hónapot tölt a trópusokon. Mérgek utáni kutatásai eddig 133 országba vitték el, túlélve háborúkat, kígyómarásokat, baleseteket. A fiatal kutató megúszott már hét kígyómarást, valamint egy köpködő kobra támadását.
Kutatásait az állati mérgek teszik ki, amelyek a természet tökéletes gyilkos fegyverei. Ám Takács bebizonyította, hogy ugyanezen mérgek életmentő anyagok tucatjait tartalmazzák, alkalmasak a magas vérnyomás, a szívroham, a cukorbetegség és a rákos megbetegedések okozta fájdalmak kezelésére. A Chicagói Egyetemen Zoltán létrehozott egy méreggyűjteményt, amely közelebb viheti az orvostudományt a különféle gyógyszerek felfedezéséhez.
A National Geographic Emerging Explorers nevű programja olyan fiatal, tehetséges felfedezők, kutatók, fényképészek támogatására jött létre, akik már bebizonyították, hogy milyen kiemelkedő személyiségek szakmájukban. Az ösztöndíjra jelentkezni nem lehet, kiválasztottra kutatók egy csoportja tesz javaslatot a National Geographic-nek, és a nyertesek csak a nyilvános eredményhirdetéskor értesülnek arról, hogy jelöltek voltak.
Takács Zoltán bemutatkozó filmje