Gigantikus Szent Korona a mohácsi emlékhelyen
15 méter magas, a Szent Koronát idéző fogadóépülettel gazdagodik a Mohácsi Történelmi Emlékhely Vadász György Kossuth- és Ybl-díjas építész tervei alapján.
„1996-ban, a megalakulásunkkor került hozzánk a történelmi emlékhely, ezt a mostani beruházást 2003 óta terveztük” – mondta el Buchert Eszter, a Duna-Dráva Nemzeti Park általános igazgatóhelyettese. Hozzátéve, hogy 2007 végén adták be a pályázatukat, a kedvező döntés pedig idén márciusban született meg.
A Mohácsi Történelmi Emlékhely 1976-ban nyílt meg a várostól néhány kilométerre, Sátorhelyen, miután a hatvanas évek második felében az 1526-os csata elesettjeinek maradványait rejtő tömegsírt tártak fel a területen. Az emlékhelyen jelenleg öt azonosított tömegsír található, több mint 600 katona végső nyughelyként. Ezeket az elesetteket valószínűleg Kanizsai Dorottya 400 jobbágya temette el a környékbeli papok segítségével. Az eddig azonosított sírok mellett azonban továbbiaknak is kell lenniük (a teljes magyar emberveszteséget 14–15 ezerre teszik a szakemberek), ezért az elmúlt hónapokban is kutatást folytattak az emlékhely környékén a Hadtörténeti Intézet munkatársai. Az emberi maradványokat rejtő sírok azonban csak részben fedik le az egykori csata helyszínét, hiszen az összecsapások pontos helyét még nem tudták egyértelműen azonosítani a régészek. Pillanatnyilag ugyan nincs napirenden az emlékhely bővítése, az újabb tömegsírok előkerülése azonban új helyzetet is teremtene.
A Mohácsi Történelmi Emlékhely mostani fejlesztésének leglátványosabb eleme az új fogadóépület megépítése lesz. A kör alakú épület felépítésében, arányaiban a Szent Koronát idézi. Grandiózusak a méretei: 17 méter átmérőjű az alapja, és 15 méterre magasodik az emlékhely fölé.
A cikk folytatása és látványtervek a műemlékem.hu magazinjában.