„Kitakarították” az Everestet

Egy húsz főből álló serpa csapat több mint 2 és fél tonna hulladékot gyűjtött össze a Csomolungmáról. A „nagytakarítás” során hegymászók holttestei is előkerültek.
A serpák azért indultak a világ tetejére, hogy összegyűjtsék a legutóbbi expedíciók által hátrahagyott hulladékot, valamint szerencsétlenül járt alpinisták holtteste után kutassanak. Ez utóbbit a 8000 méter feletti tartományban végezték, amelyet „a halál övezetének” is emlegetnek. Csakra Karki, a művelet koordinátora elmondása szerint a megtalált holttestek között az amerikai Scott Fischer, egy 1996-os expedíció vezetője, továbbá Gianni Goltz svájci és Szergej Duganov orosz hegymászónak a maradványait azonosították.
Scott Fischer 1996. május 10-én halt meg, a csomolungmai hegymászás történetének egyik legsötétebb napján, amikor egyszerre nyolcan vesztették életüket. Mivel a család nem járult hozzá az elmozdításához, csak lefényképezték a holttestet. A 2008-ban szerencsétlenül járt Goltz, illetve az idén meghalt Duganov maradványait viszont lehozták a hegyről.
A tibeti hegymászószövetség (CTMA) kedden cáfolta a Hszinhua hírügynökség korábbi, rá hivatkozó jelentését, amely szerint megtalálták az idén jéglavina által elsodort Várkonyi László magyar alpinista holttestét. A Hszinhua híre szerint az 54 esztendős Várkonyit jéglavina ölte meg a Csomolungmán 7028 méter magasan április 26-án.
1953 óta mintegy harmincan haltak meg a Csomolungma lejtőin. Számos holttestet lehoztak, de a 8000 méter felett szerencsétlenül jártakat rendszerint fenn hagyják, mivel a fagy konzerválja a holttesteket.
A serpák elsősorban a csúcs környékét akarták megtisztítani, de jelentős mennyiségű szemetet szedtek össze 6000 méteres magasságban is. Az Everesten hagyott hulladék mennyiségét még nem becsülték fel, de fél évszázad expedíciói során a Csomolungma méltán kiérdemelte „a világ legmagasabb szemetesedénye” elnevezést.
A takarítóexpedíció egyik tagja (a 49 éves Appa serpa) saját világrekordját megjavítva 20. alkalommal állt a hegy csúcsán. Legutóbbi sikeres mászásáról a National Geographic Online is beszámolt. (Fotó: MTI/EPA)
Az expedíciók tagjainak 4000 dolláros kauciót kell lefizetniük, amit visszatéréskor visszakapnak, ha bizonyítani tudják, hogy mindent visszahoztak magukkal. Nepáli vezetők szerint azonban nehéz ezeket a szabályokat foganatosítani. A takarítóbrigád legkevesebb három tonna szemetet szeretne összegyűjteni az alaptáborban május 29-ig, a csúcs első sikeres meghódításának évfordulójáig. 1953. május 29-én a brit John Hunt ezredes expedíciójának két tagja, a nepáli Tenzing Norgay serpa és az új-zélandi Edmund Hillary elsőként állhattak a világ tetején.
Kapcsolódó cikkek: