Lámpaoltással próbál áramot spórolni az energiakrízis sújtotta Pakisztán

Az energiahatékonyságban mutatkozó komoly nehézségek tartós és sokszor drasztikus intézkedések bevezetését igényelték a 165 millió lakosú országban.
Karachiban esténként a Gulf Way Shopping Center félhomályban lévő nagy termei kongnak az ürességtől, viszont tele vannak a dízel-generátorok berendezéseivel, amelyek a kevéske fényt gerjesztik.
8 óra 30 perckor Pakisztán legnagyobb városának bevásárlóközpontja még nyitva van, annak ellenére, hogy a kormányzat új szabályai – az ország elektromos-áram felhasználásának szabályozására hozott intézkedések részeként, mintegy az áram kikapcsolásával járó kellemetlenségek érdekében – az üzletek korai bezárását írják elő.
Pakisztánban a lakosok szokásává vált a késői bevásárlás, ennélfogva számos üzlet este 10 utánig, sőt éjfél utánig is nyitva tart.
A tálib felkelés ellenére az ország gazdasága rohamosan fejlődik, az elmúlt tíz év legnagyobb részében évi 5 százalékos volt a gazdasági növekedés. Az áramtermelést azonban nem emelték a kirobbanó igényeknek megfelelő ütemben. Sok szemrehányás éri kormányzatot és a privát áramellátókat a rövidlátó tervezés az új áramszolgáltató állomások létesítése körüli eredménytelenségek miatt. Vannak olyan vélemények is, amelyek szerint a különböző pakisztáni tartományok közötti ellentétek akadályozták meg több vízierőmű létesítését. (Megjegyezzük, hogy a vízhiány szintén krónikus probléma az országban.)
A válság okait figyelmen kívül hagyva számos üzlet dacol az áprilisban kiadott új energiatakarékossági szabályokkal, és így az ország a világítás fenntartása vonatkozásában most komoly nehézségekkel néz szembe.
A Gulf Way Shopping Center egy kis üzlethelyiségét bérlő Hasan Khan szerint, aki színes anyagokat és öltnyöket árul, és két energiatakarékos flureszkáló lámpatesttel világít, a korai zárás jó is lehetne, ha ha az áramot nem kapcsolnák ki a munkaidő alatt is.
Az országban tavasszal a hőmérséklet már gyakran eléri a 35–38ºC-ot, és az üzlettulajdonosok teljes erővel működő légkondicionáló készülékekkel szállnak szembe a forrósággal.
A vásárlók viszont este tudnak jönni. Khan azt mondja, hogy ők is szeretnének korábban jönni, azonban azt mondják, ha nincs áram, túl nagy a forróság.
Új szabályozás az esküvőkre és a bankoknak
Az új szabályozások értelmében a köztudottan általában jócskán éjfél utánig is eltartó ünnepléseket, lakodalmakat szintén korán félbe kell szakítani. A reklám-feliratokat és hirdetőtáblákat éjszakára szintén ki kell kapcsolni. Az állami hivatalokban és a bankoknál pedig az általános egy nap helyett bevezették a kétnapos hétvégét.
Mindezek ellenére, az ország nem képes mindenki számára elegendő áramot termelni.
A megoldás a kialakult helyzetre: Karachi különböző részeiben továbbá más nagyvárosokban és a kisebb településekben váltakozva kellene bekapcsolni az áramot.
A napi többszöri áramszünet már rendszeressé váló pakisztáni jelenség, úgy hívják, hogy „terhelés kiesés”.
Farooq Hanif ékszerüzlete a nagy hallban általában fényárban úszik, ami a kiállítási kazettákban elhelyezett aranyat csillogóvá teszi. Áramszünetkor azonban a bevásárlóközpont oldalhelyiségei félhomályban vannak, mivel a shopok a generátorra tudnak csak hagyatkozni. Hanif szerint ez károsan hat az üzletmenetre, mivel a fogyasztók attól félnek, hogy könnyen eshetnek tolvajok áldozatául, amikor vásárlás után elhagyják az üzletet. „Sötétben az emberek pánikba esnek, nem szívesen jönnek be az üzletbe és visznek el vásárolt dolgokat” – mondja.
Karachi több szomszédos körzetében naponta három-négy alkalommal egyórás, szabályozott áramszünetet tartanak. A bejelentés nélküli, váratlan, 12 órán át vagy annál is hosszabb ideig tartó áramkimaradások is egyre gyakoribbakká válnak.
A helyzet energia-lázadásokhoz vezetett. A múlt nyáron az emberek hetente összegyűltek az utcákon, gumiabroncsokat égettek, szlogeneket skandáltak az energiaszektort irányító kormányzat, illetve a magánkézben lévő Karachi Electric Supply Corporation áramszolgáltató ellen. Néha ezek a tüntetésen a rendőrséggel való komolyabb összecsapásba is átmentek, amikor is a tüntetők a kövekért és a palackokért cserébe könnygázt és gumibotot kaptak.
Karachiban már megszokottá váltak a több órán át tartó áramszünetek. (Fotó: Omer Wazir)
Változtatni kell az életvitelen
Az üzlettulajdonosok szkepticizmusa ellenére a kormányzat energetikai hivatalnokai kitartanak az új intézkedések bevezetése mellett.
„Ez egy nagyon sikeres intézkedés, ami már eddig is jelentős megtakarítást eredményezett.” – nyilatkozta Mohammed Khalid, a kormány által Lahore-ban működtetett Pakistan Electric Power Company energetikai igazgatója. „A be nem jelentett hálózati kiesésket meg tudtuk szüntetni” – tette hozzá. Az igazgató arra is rámutatott, hogy az energetikai menedzserek meggyőződhetnek arról, hogy az ország textilgyárait folyamatosan ellátják elektromos árammal, ami igen kritikus kérdés, mivel a ruhanemű Pakisztán egyik legfontosabb exportcikke.
„Ezelőtt nagyon gyászos volt a helyzet” – fogalmazott Tanveer Alam, az islamabadi Szövetségi Vízügyi és Energetikai Minisztérium szóvivője. „Most az emberek szép lassan kezdik megváltoztatni az életmódjukat, és este 8 óra előtt vásárolnak” Teljes mértékben változtatni kell a szokásokon” – tette hozzá.
Khalid szerint a korlátozásokkal a csúcsidei elektromos áram igényt mintegy 800–1100 MW-tal vissza lehetett vágni. A 12 700 MW-os országos áramtermelési csúccsal számolva még mindig van egy kb. 2800 MW-os kiesés.
„Ez túl kevés és túl későn van” – jelentette ki Asad Sayeed gazdasági szakértő, a Karachiban működő Szociális Tudományos Kutatási Egyesület vezetője, aki szerint a korlátozásokat már két ével ezelőtt el kellett volna kezdeniük. A szakember úgy véli, nehéz mindenkit a felszínen tartani, mivel Pakisztánt – mint mondotta – „ezt megelőzően soha nem vezették takarékos módon”. Sayeed reméli, hogy az új intézkedéseket transzparens módon hajtják majd végre, amely elősegíti „a korlátozások elfogadását a különböző közösségek részéről”.
Nem könnyű a kiút
Sayeed szerint ez fontos, mert az energiamegtakarítás érdekében való együttműködés kritikus lesz, és a krízisből nem lesz könnyű a kilábalás. Évekbe telik, amíg új erőműveket lehet építeni, elegendő bányát lehet nyitni, vagy elegendő számú szélmalmot lehet telepíteni, amelyek megtermelik majd a Pakisztán számára szükséges elektromos áramot.
Pakisztánnak valamikor hatalmas földgáztartalékai voltak, de a mezők már nem termelnek úgy, mint régen. A gáz számos erőműben táplálja a tüzet, és az országnak más országokéhoz képest sokkal több – két milliónál is több – gázmeghajtású autója fut az utakon.
„A lakosság használta a gázt, és vissza is élt vele.” – mondta Sayeed. „Emlékszem, amikor még gyerek voltam, sokan egész nap úgy hagyták a kályhát, még akkor is, ha semmit nem főztek.”
A hosszú áramszünetek idején gázlámpa fényénél várja vásárlóit a peshawari bolttulajdonos. (Fotó: Arshad Arbab/EPA)
Az 1900-as években számos olaj vagy földgáztüzelésű erőmű épült. „Abban az időben sok figyelem irányult erre, mivel az olaj ára nagyon alacsony volt. Senki nem gondolta, hogy az olaj ára úgy fog nőni, ahogyan az történt” – monta Sayeed. Manapság az olajárak olyan magasak, hogy számos olajtüzelésű erőművet a szó átvitt értelmében leültettek, annak ellenére, hogy a lakosság egyre több elektromos áramért lármázik.
Hosszú időt vesz igénybe a krízisből való kilábalás, ebben a hivatali szakemberek és az üzlettulajdonosok is egyetértenek.
„Terveink viszont nincsenek” – monta a Karachi beli Hanif. „Ha jön a forradalom, valami majd csak történik. Egyébként minden bizonytalan” – tette hozzá mosolyogva.
Szöveg: Mason Inman és Fahad Desmukh/National Geographic