Mi történne, ha…?

Kezelhetetlen túlnépesedés… Modern, olajra alapozott életstílusunkat romba döntő energiahiány… Drámai változások a Föld vagy a Nap tulajdonságaiban… Mi történne, ha ezek a rémképek az egyik napról a másikra valósággá válnának? A National Geographic Channel sorozata olyan kérdésekre keresi a választ, amelyek egy része sajnos csak első hallásra tűnik hajánál fogva előrángatott felvetésnek…
Napjaink látványos hollywoodi katasztrófafilmjeire hitelesség szempontjából hajlamosak vagyunk csak legyinteni, mondván, a bennük bemutatott apokaliptikus események teljes mértékben a képzelet szülöttei. Ez sok esetben így is van, ám a természet- és társadalomtudósok szerint létezik egy csoportja a végítélet-forgatókönyveknek, amelyek esetében súlyos hiba volna az „ez a valóságban úgyse történhet meg” mondat mögé menekülni. És hogy mire alapozzák a kutatók eme baljós megállapításukat? Nos, arra a riasztó tényre, hogy a jelek – például a tévéhíradók – szerint immár magunk is egy 3D-s, színes-szagos-tapintható reality-katasztrófafilm statisztái vagyunk, amelynek története ugyan még csak a közepénél tart, de amely film előbb-utóbb okvetlenül eljut a drámai végkifejlethez, ha nem teszünk valamit…
A National Geographic Channel Mi történne, ha… című sorozata négy különböző, bekövetkezésük esetén az emberiség életét alapvetően befolyásoló drámai folyamat következményeit elemzi végig, a hollywoodi alkotásokkal ellentétben a tudományos igényességet és pontosságot a fókuszba állítva. E feltevések közül kettő – a Föld forgásának megállására és a Nap hirtelen megöregedésére vonatkozó – szerencsére a puszta hipotézis kategóriájába tartozik, kettő azonban valós problémákat feszeget, hisz a túlnépesedés és az energiahiány mind égetőbb problémája az emberiségnek. Vajon milyen jövő előtt áll az a faj, amely az utóbbi 45 évben megkettőzte létszámát, s amelynek energiaigénye talán még a populációjánál is gyorsabban nő? És vajon jó úton jár-e az az emberiség, amely az olcsó és „zöld” megélhetést biztosító falusi környezetből valamilyen rejtélyes oknál fogva fejvesztve özönlik az energiafaló nagyvárosokba?
A National Geographic Channel új, izgalmas sorozata képzeletben két nagyon reális és két elképzelt katasztrófa következményeit „szabadítja rá” az emberiségre.
Az epizódok tartalmából:
Mi történne ha…: Olaj nélkül maradnánk?
Modern, gépesített világunkat gyakorlatilag az olaj tartja mozgásban: ez a sok millió évvel ezelőtt keletkezett fosszilis fűtőanyag – és származékai – hajtják autóinkat, szállítják áruinkat és teszik lehetővé mára megszokottá vált életszínvonalunk fenntartását. De mi történne, ha egyik napról a másikra olaj nélkül maradnánk? Milyen mértékben alakulnának át a hétköznapjaink, és hogyan készülhetünk fel egy efféle drámai – de egyáltalán nem kizárható – változásra? A filmben felvázolt jövőkép helyességét könnyen lehet, hogy néhány évtized múlva maga az élet bírálja el…
Mikor látható? június 27-én (vasárnap) 18 órakor.
Mi történne ha…: Az emberiség létszáma megkétszereződne?
Mi történne, ha a Föld népessége egyik napról a másikra megduplázódna? 14 milliárd ember mennyi idő alatt emészetné fel bolygónk még megmaradt ivóvíz- és energiakészleteit, valamint egyéb erőforrásait? Milyen következményei lennének az élelmiszerhiány kiváltotta új “népvándorlásnak”? Előfordulhat, hogy a filmben felvázolt jövőkép helyességét valamikor a nem túl távoli jövőben maga az élet bírálja el?
Mikor látható? június 19-én (szombaton) 13 órakor.
Mi történne ha…: Megszűnne forogni a Föld?
Mi történne, ha a Föld hirtelen megszűnne forogni? Milyen hatással lenne ez a nappalainkra
és éjszakáinkra? És az óceánjainkra? A tengerek valóban kilépnének medrükből, elsöpörve a part menti nagyvárosokat? És milyen következményekkel járna ez a drámai változás a növény- és állatvilágra nézve? A filmben felvázolt jövőkép helyességét remélhetőleg soha nem lesz módunkban a gyakorlatban ellenőrizni…
Mikor látható? június 21-én (hétfőn) 22 órakor.
Mi történne ha…: Hirtelen megöregedne a Nap?
A Nap, hasonlóan az általa éltetett földi élőlényekhez, folyamatosan öregszik, lassan, de biztosan araszolva a végső pusztulás felé. De mi történne, ha ez a csupán geológiai mércével mérhető folyamat hirtelen felgyorsulna, s következményei egyszeriben számunkra is érzékelhetővé válnának? Mi történne a földi élővilággal – s benne az emberrel –, ha a Nap tíz, sőt negyven százalékkal fényesebbé válna? És ha – életciklusa végéhez érve – mindent elnyelő vörös óriássá nőné ki magát? A filmben felvázolt nyomasztó jövőkép helyességét szerencsére valószínűleg soha nem lesz módunkban a gyakorlatban ellenőrizni…
Mikor látható? június 28-án (hétfőn) 22 órakor.