Kercaszomor, a legbátrabb község
A Communitas Fortissima kitüntető címet a Magyar Országgyűlés törvényben ítélte oda, mert lakói kilencven éve, 1920. augusztus 1-jén fegyvert fogtak az őket megszálló jugoszlávok ellen.
A fenyvesek között meghúzódó, turistaútvonalakkal átszőtt falu, ahol hajdan sok fazekas korongolt, ma kedvelt pihenőhely az Őrségi Nemzeti Parkban. Kercaszomoron halad át Szlovéniába a Szent Márton nemzetközi túraútvonal, és itt járható végig a Fürge Cselle tanösvény, amely ritka lepkefajokat éltető színpompás réteken is átvezet.
|
Kerca és Szomoróc első írásos említése 1208-ból származik. Lakosságuk feladata volta a nyugati határ védelme kiváltságok fejében. Talán ennek a történelmi hagyománynak is köszönhető, hogy az első világháború végén a két falu lakói a határőrökkel összefogva kiűzte a betolakodókat. A fegyveres fellépésért sokukat bebörtönözték, de bátor helytállásuk eredményeképpen 1922 februárjában Szomoróc visszatérhetett Magyarországhoz. Ennek örömére az 1877-ben épült ágasfás boronafalas harangláb harangját újraöntették Sopronban a felszabadulást megörökítő felirattal. A két református község a második világégés elején egyesült Kercaszomor néven.
Forrás: Magyar Posta tájékoztatója, Soós Kálmán írása nyomán
|