Muszáj felgyorsítani a klímatárgyalásokat!
A WWF szerint az év végi cancúni klímacsúcson csak akkor születnek eredmények, ha nem csúszunk ki az időből, s a kormányküldöttségek addig gyorsítanak a tárgyalások tempóján.
A WWF szerint a múlt hét előtti bonni tárgyalásokon résztvevő kormányküldöttségeknek a közeljövőben mindenképpen gyorsítaniuk kell a tárgyalások tempóján. Az év végi cancúni klímacsúcson csak akkor születhetnek valós eredmények, ha most nem csúszunk ki az időből.
A kormányoktól komoly előrelépést várnak Cancúnban, a COP16 klímacsúcson olyan területeken, mint az adaptáció, a finanszírozás és az erdőirtás megállítása. Mindez azonban már most komoly erőforrásokat igényelne, és az országoknak még egy sor kérdésben meg kell állapodniuk ahhoz, hogy év végén már egy megfelelően előkészített alapról léphessenek tovább a megállapodás. Ennek egyik kiváló példája a REDD (Az Erdőirtásból és Erdőpusztulásból származó Kibocsátások Csökkentése), amellyel kapcsolatosan már egyszer sikerült megállapodni Koppenhágában. Azonban a REDD kérdése újra napirendre került, miután kiderült, hogy a megállapodásból még annak a pontos meghatározása is hiányzik, hogy milyen területekre is terjed ki a megegyezés.
A UNFCCC Kínában, Tiencsinben megrendezendő őszi ülésszaka lesz az utolsó esély arra, hogy az ilyen fontos és alapvető kérdéseket még időben tisztázzák a kormányok, és Cancúnban létrejöhessen egy kellően alátámasztott, szigorú és konkrét intézkedéseket is tartalmazó csomag, amely alkalmas arra, hogy esélyünk legyen a katasztrofális mértékű klímaváltozás elkerülésére.Egy ilyen csomag fontos lépés lenne ahhoz is, hogy jövőre egy jogilag is kötelező megegyezés születhessen a COP17-en.
A bonni tárgyalások a reményteljes kezdet után sajnos aggasztóan végződtek. A zárt üléseken nem történt lényeges előrelépés. Sőt, a mitigációs kérdésekkel foglalkozó megbeszélések esetében visszalépésről beszélhetünk, mivel az egyeztetések során a vélemények tovább távolodtak. A WWF úgy véli, hogy nem engedhetjük meg magunknak, hogy ilyen csigatempóban haladjanak a tárgyalások. Fel kell gyorsítani az eseményeket, különben elveszítjük a lendületet és kifutunk az időből.
Érdemes kiemelni, hogy a feleknek olyan területeken is előre kell lépniük, mint a klímaprogramok finanszírozásának forrása. Nem várhatunk csupán az USA Pénzügyi Tanácsadó Csoportjának (Advisory Group on Finance (AGF)) elemzésére, amelyben a klímaalap kezelésére és felhasználására vonatkozó különböző opciókat elemezik, mert ennek elkészülését csupán októberre ígérték.
A WWF fontosnak tartja, hogy a kormányok továbbra se egyfajta „mindent vagy semmit” hozzáállást képviseljenek a UNFCCC ülésein. Ehelyett igyekezzenek áttöréseket elérni olyan kulcsterületeken, mint az erdővédelem, az adaptáció, valamint koncentráljanak arra, hogy beinduljanak klíma programokra fordítható pénzáramok.
Ahsbahs Krisztina
WWF Magyarország
Kapcsolódó cikk:
Bízhatunk az előrelépésben a klímatárgyalásokon