Programajánló szeptember 22-től
Szent Mihály napjának közeledtével sem ritkulnak még a szüreti és gasztronómiai programok. Ugyanakkor a heti programajánló továbbra is inkább a kulturális, művészeti és hagyományörző rendezvényekre fókuszál. A gazdag múzeumi kínálat mellett a szabadtéri események is méltó helyet kaptak.
2010. június 5. – szeptember 26. Kovásznai György életmű-kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában
Még ezen a héten látható Kovásznai György(1934-1983) életmű-kiállítása a Magyar Nemzeti Galériában. Kovásznai György a 20. századi magyar művészet kiemelkedő alakja, egyéni hangú festőművész, különleges kísérleti animációs filmek alkotója, emellett író, költő és filozófus volt. A kiállítás utolsó hetében tárlatvezetésekkel, filmvetítéssel és hosszított nyitva tartással várják az érdeklődőket.
Bővebben: itt>>
2010. szeptember 21. – szeptember 26. Szakrális művészetek hete a Magyar Nemzeti Galériában
Negyedik alkalommal kerül megrendezésre a Szakrális művészetek hete című kulturális programsorozat. Az idei programok között a Magyar Nemzeti Galéria speciális tematikus tárlatvezetésekkel, valamint Bálint Márta és Dóczy Péter színművészek előadóestjeivel várja látogatóit. A vezetések a Magyar Nemzeti Galéria főbejárati információs pultjától indulnak, az előadóestek helyszíne C (főépület) I. emelet. A programok látogatása ingyenes.
Bővebben: itt>>
Helyszín: Magyar Nemzeti Galéria, Budavári Palota, A-B-C-D épület Budapest,
Szent György tér 2.
2010. szeptember 17. – szeptember 26. „Ti vagytok a föld sója” – Szakrális Művészetek Hete Fesztivál
Negyedik alkalommal kerül megrendezésre a Szakrális művészetek hete kulturális programsorozat. Idén országszerte és a határon túl több mint 150, a művészet különböző ágait felölelő program várja az érdeklődőket. A rendezvénysorozatot az Ars Sacra Alapítvány szervezi.
Helyszín: Több helyszínen, határon innen és túl – lásd a tájékoztatóban.
Bővebben: itt>>
2010. szeptember 17. – október 15. Mirr Murr és barátai – Gyermekkorunk világa mesében és technikában
Egy egész generáció nőtt fel Foky Ottó szeretetteljes és kifogyhatatlan humorral készült mesefilmjein. A Mirr Murr és barátai című tárlat országos turné után érkezett a szokatlan helyszínre – a Közlekedési Múzeumba, ahol a múzeum saját gyűjteményéből származó, eredeti kincseivel kibővítve, továbbfejlesztve mutatja be. Ezért kapta a kiállítás ezúttal a Gyermekkorunk világa mesében és technikában alcímet. A sokak számára kedves emlékeket ébresztő mesefigurák a hatvanas, hetvenes, nyolcvanas évekre jellemző használati tárgyakkal együtt jelennek meg: látható Mirr Murr gramofonja, a Tévémaci televíziója, a telefon, ami lenyűgözte a Legkisebb Ugrifülest és a fényképezőgép, amivel Tüskéshátú kattintgatott. A fiatalabb látogatók is megismerkedhetnek a hősökkel, mert a népszerű mesefilmek végtelenített adásban futnak majd.
Helyszín: Magyar Közlekedési Múzeum, Budapest, Városligeti krt. 11.
Bővebben: itt>>
2010. szeptember 21. – december 31. Gróf Széchenyi István Emlékkiállítás
Az Országos Széchényi Könyvtár Reguly Antal Műemlékkönyvtár (Zirc) tisztelettel meghív minden érdeklődőt gróf Széchenyi István halálának 150. évfordulója alkalmából tartandó rendezvényére.
Helyszín: Zirc, Rákóczi tér 1.
Bővebben: itt>>
2010. szeptember 23. – november 14. Római Istenek – Istennők a „Matrica” Múzeumban
A százhalombattai „Matrica” Múzeumban szeptember 23-án 17 órakor nyílik Gelencsér Ferenc fotóművész RÓMAI ISTENEK – ISTENNŐK című kiállítása. A megnyitón a megjelenteket köszönti PhD Vicze Magdolna a „Matrica” Múzeum igazgatója. A kiállítást Nádorfi Gabriella a Szent István Király Múzeum régésze, muzeológusa nyitja meg. Közreműködnek a százhalombattai Művészeti Iskola tanárai. A bemutatásra kerülő kiállítás képeken szereplő római kori bronzszobrok a székesfehérvári Szent István Király Múzeum régészeti kiállításán láthatók. A pénzérmék, kis bronztárgyak eredeti méretéhez képest jelentősen felnagyított fotók, különleges élményben részesítik a szemlélőket. Minden részletében megmutatkozik ezen tárgyak finom kidolgozottsága, amely a római kori bronzművesek magas szintű szaktudását bizonyítja.
Helyszín: „Matrica” Múzeum, Százhalombatta, Gesztenyés út 1-3. Hétfő kivételével naponta 10-17 óráig.
Bővebben: itt>>
2010. szeptember 23. – szeptember 26. Kőszegi Szüret – Nemzetközi Fúvószenekari Találkozó
Kőszeg legtöbb embert megmozgató rendezvénye a Kőszegi Szüret, valamint az ehhez szorosan kapcsolódó Nemzetközi Fúvószenekari Találkozó. A háromnapos programsorozat központi eseménye a minden év szeptember utolsó szombatján tartandó szüreti karnevál. A rendezvény pénteken Borkirálynő választással és fúvósszerenáddal indul, vasárnap pedig könnyed zenei programmal zárul. Kézműves vásár része a programnak, jóféle kőszegi borokkal, musttal, lacikonyhával. Koncerteket, folklórprogramot, táncbemutatót, és a rendezvény zárásaként tűzijátékot láthatunk.
Helyszín: Kőszeg utcái, terei
Bővebben: itt>>
2010. szeptember 24. Kutatók éjszakája
A Kutatók Éjszakáján bárki bepillantást nyerhet a kutatók titokzatosnak tűnő munkájába egy tudományos, ám mégis könnyed éjszakán, ahol minden korosztály megtalálhatja a neki megfelelő programot. Idén is csillagpartizhatunk csillagászokkal, megnézhetjük a geológust terepen, megismerhetjük a jelnyelv, a meteorológia, vagy a vulkánok rejtelmeit, tanulmányozhatjuk a genomkutatás módszereit. Választ kaphatunk arra, hogyan fagyasszunk gyümölcsöket hűtőszekrény nélkül, és végre azt is megtudhatjuk, hogyan emelhetünk fel egy pillepalack segítségével egy tankot. A felsőoktatási és kutatóintézetek által bemutatott érdekes, interaktív programok mellett, olyan eseményekkel is találkozhatunk, ahol a kutatások gyakorlati hasznosítása kerül előtérbe, illetve az a kutató, aki üzletemberként és tudományos szakemberként egyaránt megállja a helyét. A Kutatók Éjszakája elsősorban a 10-18 éves diákok körében szeretné növelni a tudományos karrier vonzerejét, de ugyanilyen fontos küldetésének tartja kutatóink ünneplését.
Helyszín: Több helyszínen – részletesen lásd a tájékoztatóban.
Bővebben: itt>>
2010. szeptember 24. – szeptember 25. Új Pálinka Ünnepe – 7. Szatmár-Beregi Szilvanapok
Több éves hagyomány, hogy a Szatmár-Beregi Szilvanap rendezvényen a szilvából és a térség más tájjellegű terményeiből készült termékeket mutatja be a nagyközönség számára, külön figyelmet fordítva a szatmári szilvapálinkának is. A rendezvényem felvonul a Szatmár-Beregi Pálinka Lovagrend is, mely Magyarország egyik tájjellegű, helyi védettségű termékének a pálinkának, ezen belül is a szatmári szilvának és a szabolcsi almának a gondozására alakult, azzal a céllal is, hogy Magyarországon is kialakíthassa a pálinkafogyasztás kultúráját.
Helyszín: Tarpa Művelődési Ház kertje, Kossuth u. 23.
Bővebben: itt>>
2010. szeptember 24. – szeptember 26. Romantikus reformkor – Séta a századok között
Balatonfüreden ezen a hétvégén minden a reformkorról szól: a zenei és az irodalmi műsorok különböző helyszíneken (Kisfaludy szabadtéri színpad, Jókai Villa, Anna Grand Hotel, Bergmann Cukrászda), sportbemutatók (vívás), korabeli szórakozási lehetőségek (tarokk), valamint a színházi előadás, a bál és a mintegy 200 fő korhű jelmezes résztvevő állandó jelenléte a helyszíneken. A rendezvény, amely idén negyedszer kerül megrendezésre a Balatonfüredi Turisztikai Egyesület, valamint több civil szervezet együttműködésével, szervesen illeszkedik a város történelmi örökségére építő programjainak sorába. (Jókai-napok, Anna-bál) A megidézett történelmi kor jellegzetességénél és csak Füredre jellemző momentumainál fogva, utánozhatatlan hangulatot és egyedülálló programot kínál az idelátogatók számára.
Helyszín: Balatonfüred, Jókai villa és más helyszínek
Bővebben: itt>>
2010. szeptember 25. – szeptember 26. Ókori víg napok a Kentaur kertjében – a Nagytétényi Kastélymúzeumban
Ezen a hétvégén – immár hatodik alkalommal – a Nagytétényi Kastély parkja újra illatos, életteli római kertté, a „Szerelmes Kentaur” szobor kertjévé alakul át, hol mindent megtudhatunk a római fürdőkultúráról, szépségápolásról és gyógyításról egyben részeseivé válva mindennapi szokásaiknak. A látogatók mindkét napon tudománytörténeti előadásokat hallgathatnak, tárlatvezetésen vehetnek részt, de lesz ókori mesterségek bemutatója, kézműves és fűszervásár, római kori játékok, koszorúfonás, gipszmásolatok készítése. A rendezvény apropója a kastélyparkból a 80-as években elvitt Kentaur szobor, melyet a Nagytétényi Kastély Közalapítvány támogatásával sikerült visszaállítani, másrészt az a körülmény, hogy a kastélymúzeum szomszédságában található a római kori erődítmény, Campona.
Helyszín: Nagytétényi Kastélymúzeum, Budapest, Kastélypark u. 9-11.
Bővebben: itt>>
2010. szeptember 25. – szeptember 29. Főhajtás a Honvédeknek – Honvéd fesztivál a Pákozdi Katonai Emlékparkban
Pákozd és Sukoró neve összeforrott a magyar szabadságküzdelemmel, az 1848. szeptember végén a fiatal honvédsereg és a térség önkéntesei eredményes harcban megállították a betolakodó ellenséget és megvédték a forradalom vívmányait. Minden év szeptemberében a pákozdi Katonai Emlékhelyen megelevenedik a pákozd-sukorói csata. A megemlékezés koszorúzással és főhajtással kezdődik a csata emlékművénél, majd korhű ruhában hagyományőrző huszárok, tüzérek és gyalogosok „lejátszák”a pákozd-sukorói csata egyes jeleneteit. Ezt követően a látogatók „Huszárkavalkád” és huszárpróba keretében ismerhetik meg a huszárok és hagyományőrző csoportok ügyességét és rátermettségét. Helyszín: Pákozd, Katonai Emlékhely, Mészeg-hegy
Bővebben: itt>>
Ladányi László