Lezáratlan akták: Raszputyin 1. rész
A Raszputyin-gyilkosság tényeit majd egy évszázadon át nem kérdőjelezte meg senki. A most napvilágra került dokumentumok azt sugallják, hogy voltak mások is, akik a halálát kívánták.
1916. december 17. Oroszország, Szentpétervár. Grigorij Raszputyint – az önjelölt csodadoktort, II. Miklós cár bizalmasát halálos lövés éri. Orosz gyilkosai azt sérelmezték, hogy Raszputyinnak túl nagy befolyása van a cári udvarban. A Raszputyin-gyilkosság tényeit majd egy évszázadon át gyakorlatilag nem kérdőjelezte meg senki. Most azonban a napvilágra került dokumentumok azt sugallják, hogy voltak mások is, akik a halálát kívánták.
Ekkor a Romanov dinasztia már 300 éve uralkodik Oroszországban. II. Miklós birodalma Németországtól Kínáig terjed. A rezidenciájuk a Téli Palota Szentpétervárott, a birodalom fővárosában. A cárnak és német származású feleségének, Alexandra cárnénak öt gyermekük van: négy lány és egy fiú: Alekszej, a legfiatalabb, a dédelgetett trónörökös. Alekszej azonban olyan örökletes betegségben szenved, amely veszélyezteti a dinasztia jövőjét. A haemophilia vagy vérzékenység örökletes betegség, amit 100 évvel ezelőtt még nem tudtak kezelni.
Hogy a nép ne veszítse el bizalmát a trónöröklés rendjét illetően, a Romanovok gondosan titkolták Alekszej cárevics betegségét.
1905. november 1-én a cári család éltébe betoppan Grigorij Raszputyin, ez a misztikus, paraszti sorból származó, szibériai gyógyító. Úgy robban be a pétervári közéletbe mint valami múltbéli rakéta. Bejáratos lett a szalonokba, ahol mindenki teázott, mindenki nagyon tiszteletreméltónak látszott, ő pedig Szibériáról és parasztokról szóló történetekkel szórakoztatta őket, mert azok az emberek soha életükben nem láttak parasztot…
Egy levelében a cár ezt írja: “Pár napja fogadtam egy parasztot a Tobolszki kormányzóságból … A férfi nagyon mély benyomást gyakorolt rám és őfelségére, a cárnéra.” Miklóst és Alexandrát valósággal elbűvölte Raszputyin. Első látásra megkedvelik. Idővel meghívják a Sándor Palotába, és bemutatják a gyerekeiknek. Raszputyin imádkozik a cárevicsért, és a kisfiú megnyugszik. Békés álomba merül, másnap reggelre pedig fájdalmai megszűnnek. Egyértelműen rendelkezik valamiféle hihetetlenül szuggesztív erővel; erre eddig még nem találtak semmiféle magyarázatot, de valószínűleg nem is fognak. Szóval volt valamiféle hipnotikus ereje. A cárné szemében Raszputyin csodákra képes.
Mivel egyre jobban bekapcsolódott a Romanovok életébe, a cár megbízta az Ohranát, a hírhedt orosz titkos rendőrséget, hogy figyeljék Raszputyint. Raszputyin – az Ohrana tudtával – fogad mindenféle rendű és rangú látogatót: egyházi embereket, nemeseket, katonatiszteket. Mindenki audienciára akar menni az akkorra már híressé vált szibériai paraszthoz. Leggyakoribb vendégei azonban a másik nem képviselői közül kerültek ki. Hamarosan egész Oroszország arról pletykál, hogy mi folyik Raszputyin lakásán. Durvasága vonzott bizonyos típusú orosz hölgyeket. Raszputyin züllött életmódja végül közbotránnyá fajult: különféle pletykák kelnek szárnyra feltételezett viszonyáról magával a cárnéval.
És ez nagyon sokat ártott a cárné jó hírének. Szégyenfolt esett a cári család nevén.
|
De az volt a legfontosabb, hogy ez az ember tudott segíteni a fiukon. A cár egyszer ki is jelentette, hogy inkább elvisel 10 Raszputyint az udvarban, mint a cárné egyetlen dührohamát. A szkeptikus arisztokrácia azonban mindebből csak annyit látott, hogy Raszputyin furcsa, hipnotikus szorításban tartja a cári családot. A Romanovokra gyakorolt befolyásáról még a parlamentben is nyíltan vitáztak.
Folytatjuk …