Gödöllőn az arisztokraták porcelánja
Hatalmas érdeklődés kísérte „Az arisztokrácia porcelánja” című kiállítás megnyitását a Gödöllői Királyi Kastélyban. Ez az első tárlat a felújított Rudolf-szárnyban – írja a műemlékem.hu.
„Feltett szándékunk, hogy minél elevenebben mutassuk meg a látogatóknak a kastély, és a hozzá kötődő személyek kétszázötven éves történetét. Ehhez pedig hozzá tartoznak azok a tárgyak, amelyeket használtak, amelyek körülvették őket. Márpedig a míves porcelán része volt az arisztokrácia életének” – mondta el a műemlékem.hu-nak a Gödöllői Királyi Kastély igazgatója. Révész T. Mihály hozzátette: a most megnyitott kiállítás a Herendi Porcelánmanufaktúra történetét mutatja be, illetve felvonultatja az általuk készített legbecsesebb darabokat.
Az első porcelán edényeket Kínában készítették, az első évezred utolsó harmadában. A gyártás titka évszázadokon át megmaradt a birodalomban, ám 1100 körül Koreában, majd a 16. században Japánban is felbukkant. Az első európai porcelánok Firenzében készültek az 1570-es években. A porcelángyártást az úgynevezett keményporcelán feltalálása forradalmasította a 18. század elején. Az egyre inkább dísztárgyként is becsben tartott porcelán étkészletek, szobrocskák divatja a barokk korban terjedt el, s népszerűsége töretlen maradt a rokokó, majd a klasszicizmus idején is. Az első magyarországi porcelángyárat, a herendit, 1826-ban alapították.
A magyar arisztokrácia számára a gyár a 19. században egyedi mintákkal készült készleteket alkotott, amelyeket a későbbiekben is használtak. Így ismert ma is a Hadik-, Apponyi-, Batthyány- és Esterházy-, valamint az úgynevezett Gödöllő-minta is. A Héderváry-család számára Herenden új színt, barnás-vöröses, úgynevezett Héderváry-színt is kevertek.
„Az arisztokrácia porecelánja” című időszakos kiállítás megnyitójára ma került sor a Gödöl, lői Királyi Kastélyban. Az eseményen részt vett Habsburg György nagykövet, a Magyar Vöröskereszt elnöke, Gémesi György, Gödöllő város polgármestere, Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója, valamint Mádl Dalma asszony is.
Képgaléria a kiállításról a műemlékem.hu magazinjában