Hazatér a hősi halott magyar pilóta
Horváth György hadnagy személyi kartonján „Eltűnt, Esztergom. 1945. február 19.” szerepel. Földi maradványai 55 év múltán október elsején helikopterrel érkeznek Magyarországra.
Egy roncs, magyar pilótával
1945. február 19-én a magyar 101. Vadászrepülő Ezred 7. százada Esztergomtól északnyugatra összecsapott az 5. és a 17. Légi hadsereg három vadászrepülő ezredével, Búcs – Muzsla – Köbölkút által határolt terület felett. A kialakult légi harcban egy magyar Me-109-es kényszerleszállt Esztergomnál, egy Me-109-es lezuhant és a pilótája, Horváth György hadnagy eltűnt. Századtársai jelentése szerint a gépét Esztergomtól északra, 15 kilométerre látták utoljára, amikor függőlegesen zuhant a föld felé. A HM HIM Központi Irattár adatai szerint Esztergom környékén hadnagyi rendfokozatú pilóta csak Horváth György hadnagy tűnt el, ezért valószínűsíthető, hogy az Ő nyughelyét sikerült feltárni. Valószínű, hogy a megtalált pilótát a 13 légi győzelmes ász Fedor Alekszejevics Sznyegirev főhadnagy (179. Gárda Vadászrepülő Ezred) lőtte le, mert egy Me-109 lelövését jelentette Karvától északra.
A pilóta exhumálása
2009. október 25-én a Szlovák Köztársaság területén fekvő Búcs község mellett egy repülőgép roncsainak feltárása során a Magyar Királyi Honvéd Légierőben rendszeresített hadnagyi váll-lapok kerültek elő, ezért értesítették Punka Györgyöt a Magyar Roncskutató Egyesület repüléstörténészét és Magó Károly zászlóst, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, Szolnoki Repülő Múzeum munkatársát. A magyar és a szlovák fél közös munkájával november 16-án kezdődött el a feltárás és exhumálás. A teljes becsapódási kráter feltárásra került, 35-40 köbméter földet rostáltak át régészeti pontossággal. A gödör alján sírcsokorral és egy perces néma csenddel tisztelegtek a kutatók az eltűnt pilóta emléke előtt.
A gép roncsai között talált földi maradványokat Dr. Magyar Lóránt igazságügyi orvosszakértő a helyszínen átvizsgálta, és megállapította, hogy az előkerült csontok igen nagy valószínűséggel egy 20-25 éves férfitől származnak. A csontmaradványok állapota típusosan a II. Világháborúban elhunyt holttestek állapotának megfelelő. A hozzátartozók kérték, hogy az emberi maradványok kerüljenek haza Magyarországra, és történjen DNS vizsgálat.
Hazaszállítás
A HMHIM Hadisírgondozó Iroda és MH 86. Szolnok Helikopter Bázis közbenjárására a pilóta földi maradványa október elsején helikopterrel érkezik az Ittebei Kiss József Hadnagy Helikopter Bázisra. Ez az első eset, hogy külföldön exhumálásra került egy II. világháborúban eltűnt magyar pilóta nyughelye, ezért a haza szállítás és az ünnepélyes fogadás a magyar katonai repülés történetének jelentős eseménye lesz.