Komoly problémát jelent a Balti-tenger „fekete vize”
A Balti-tengeri hajóforgalom súlyosan károsítja a környezetet, ugyanis a hajók több mint fele tisztítás nélkül a tengerbe önti szennyvizét.
Fekete víznek nevezik a hajóutak során felhalmozódott szerves és szervetlen hulladék összességét, amely tartalmaz szilárdhulladékot és fekáliát is.
Vanessa Kloetzel, a WWF tengerbiológusa elmondta, hogy bár született megállapodás arról, hogy a szennyvíz tisztítatlanul nem kerülhet a tengerbe, törvény azonban még nem létezik a kérdésről. Az Európai Hajózási Tanács ígéretet tett arra, hogy a hajók felhagynak a környezetkárosítással, amint a kikötőkben rendelkezésükre állnak a megfelelő víztisztító szolgáltatások. Stockholm és Helsinki kikötőjében már megoldották a szennyvíztisztítás kérdését, azonban a tapasztalat az, hogy a hajók több mint fele még így sem él a lehetőséggel.
„2010-ben 240 hajó futott be Stockholmba, ezek közül mindössze 115 használta ki a víztisztító szolgáltatást, és közülük is sokan csak a felgyülemlett szennyvizük egy kis részétől szabadultak meg” – mondta Kloetzel. A szakértő szerint a hajók többsége azért nem él a szennyvíztisztítási lehetőséggel, mert sokkal egyszerűbb és gyorsabb egyenesen a tengerbe önteni a fekete vizet.
A Balti-tengeren nyaranta több száz hajó közlekedik, és ezek összesen 18 tonna foszfort és 74 tonna nitrogént zúdítanak a vízbe. „A hajók csak kis százalékban felelősek a Balti-tenger egészének szennyezettségéért, de még így is komoly károkat tudnak okozni egyes területeken, mivel növelik az algásodást és veszélyes baktériumokat juttatnak a vízbe” – tette hozzá a szakember.
Antal Alexa
WWF Magyarország