Lendül a gazdaság: kulcs a design
Tegnap adták át a kiemelkedő alkotásokat elismerő Magyar Formatervezési Díjat és a cégeket, vállalatokat kitüntető Design Management Díjat.
„Büszkék vagyunk, hogy a design jelen van a magyar iparban és gazdaságélénkítő szerepe a hazai cégek és vállalatok mind szélesebb rétegének válik evidenssé” – mondta dr. Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke. A díjakhoz kapcsolódó pályázati anyagokat értékelő bírálóbizottság és a díjakat kezelő Magyar Formatervezési Tanács a design gazdaságélénkítő szerepére, a formatervezésben rejlő gazdasági lehetőségekre irányítja a designereket potenciálisan alkalmazó cégek, vállalatok figyelmét. Október 5. és 24. között a Néprajzi Múzeumban az idei díjazott és kiállított pályamunkák mellett az elmúlt évtized díjazott alkotásai is megtekinthetőek.
A Magyar Formatervezési Díj pályázat négy különböző kategóriájában – termék, terv, diák, vizuális kommunikáció – a 264 beérkezett pályamunka alapján a dr. Pohárnok Mihály elnöksége alatt működő bírálóbizottság nagy örömmel állapította meg, hogy a hazai gazdasági szereplők, elsősorban a kis- és középvállalatok is egyre inkább felismerik a formatervezés jelentőségét. Nemcsak az utóbbi évek, hanem az idei pályamunkák között is számos jó példát találni, ami ezt támasztja alá.
Ezt bizonyítja az is, hogy a Magyar Formatervezési Díjat idén jelentős arányban termékeknek ítélte oda a szakmai bírálóbizottság. A díjazottak kétharmada ebbe a sorba illik: így a fénycsatorna szórótest, az üvegvédő biléta és a cserélhető peremű kerékpáragy is, amelyeket termék kategóriában neveztek, de ide tartozik a diák kategóriában elismert, újrahasznosított anyagból készülő, „székely rakottas” bővülő táska is. A várandós anyukáknak tervezett MP3-lejátszó a terv kategóriában indult ugyan, de a májusi nevezési határidő óta már egy külföldi gyártóra talált.
A kiállítás előcsarnokában a díjpályázat elmúlt évtizedének díjazott alkotásai is megtekinthetőek.
A gazdaság és design kapcsolatát kívánja erősíteni az elmúlt évben életre hívott Design Management Díj is. Az elismeréssel olyan vállalatokat, intézményeket vagy szervezeteket díjaznak, akik a design-t példaértékűen integrálják a mindennapjaikba. Ezt az elismerést 2010-ben a Wamsler SE Háztartástechnikai Európai Rt. érdemelte ki.
A globális piac és a termékek 21. századi dömpingje miatt a vállalatoknak életbevágóan fontos, hogy a termékeik, a márkáik azonnal és egyértelműen beazonosíthatóak legyenek. Ahhoz, hogy egy magyar kis- és középvállalkozás akár itthon, akár nemzetközi területen sikeres legyen, lendületet ad a felkészült formatervezői munka, amely számos ponton kapcsolódik a termékfejlesztéshez: elég csak a csomagolásra, egy márka logo-jára gondolnunk, vagy arra, hogy mi az az „apróság”, ami miatt egy tárgyat szívesen a kezünkbe veszünk, és ami miatt a funkciójának tökéletesen megfelelővé és egyszerre szerethetővé is válik.
Mi sem bizonyítja jobban a design és a gazdaság kapcsolatát taglaló téma létjogosultságát, mint hogy az Európai Unió kutatást kezdeményezett ezen a területen. Az Európai Bizottság tavalyi felmérése a design-nak a gazdaságra kifejtett konkrét hatását vizsgálta.
A több mint 300 szervezet és 200 magánszemély részvételével zajló felmérésből kiderült, hogy egy jól megtervezett termék művészi érték is, amely plusz hasznot hozhat a vállalatok részére. Azok, akik a design-ra nagyobb hangsúlyt fektetnek, jobb szolgáltatásokat, ergonomikus és könnyebben használható termékeket hoznak létre.
|
„Az Európai Unió kézzelfogható törekvéseket fogalmaz meg azzal a céllal, hogy az EU-n belül a design gazdaságélénkítő szerepét minél előbb a megfelelő polcra emeljük. Ebből a szempontból Európa legbefolyásosabb országai, így elsősorban Finnország, Dánia és Anglia kihasználják a design-ban rejlő gazdasági lehetőségeket, mert a formatervezésben a fenntartható innováció eszközét látják. Más tagországok azonban ma még kevesebb figyelmet fordítanak erre a területre. Ezen kíván változtatni az EU, és ezt a cél szolgálja az is, hogy a Magyar Formatervezési Díjjal és a Design Management Díjjal több olyan hazai jó példát emelünk ki, amelyekből kitűnik, hogy érdemes a design-ba invesztálni a sikeresség érdekében. Másokat is arra buzdítunk tehát, hogy használja ki a formatervezésben és a hazai tehetségekben rejlő pozitívumokat a saját üzletének a fellendítéséhez!” – mondta el dr. Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke a Magyar Formatervezési Díj ünnepélyes átadója kapcsán.