Programajánló október 13-tól

Az októberi hűvös idő ellenére még számos szabadtéri rendezvény várja a héten is a vállalkozó kedvű érdeklődőket. Ugyanakkor egyre gazdagabb kínálattal csalogatják már a múzeumok és a kulturális intézmények is a látogatókat. Az ajánló ezen a héten a Múzeumok Őszi Fesztiválját emeli ki, de ezen kívül is számos „ínyencséget” tartogat a programot keresők számára.
2010. szeptember 24. – 2011. szeptember 24. Az Anjouk Visegrádja – kiállítás a visegrádi Mátyás Király Múzeumban
Kiállítás nyílt a visegrádi ásatások legújabb leleteiből a visegrádi királyi palotában I. Károly király koronázásának 700. évfordulója alkalmából. A 14. századi Magyarország és Közép-Európa történelmének legfényesebb korszaka volt. A kiállítás célja, hogy felidézze a korszakot és tisztelegjen I. Károlynak, Visegrád városa alapítójának és a királyi palota építőjének emléke előtt. A kiállítás bemutatja a legújabb kutatások során felszínre került, illetve restaurált Anjou-kori leleteket, továbbá virtuális eszközökkel megjeleníti I. Károly és fia, I. Lajos korának legfontosabb magyarországi építkezéseit. A kiállítás 2010. szeptember 24.-től egy éven át várja a látogatókat a visegrádi királyi palotában.
Helyszín: Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeuma, Visegrád, Fő utca 23.
Bővebben: itt>>
2010. október 1. – november 15. Múzeumok Őszi Fesztiválja
Idén immár negyedik alkalommal kerül megrendezésre a Múzeumok Őszi Fesztiválja – a Múzeumok Mindenkinek Program országos rendezvénysorozata – a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával. A Fesztivál hat hete alatt, az ország összes régiójából közel 160 múzeum több száz értékes, érdekes, változatos, tartalmas programmal várja a látogatókat
Bővebben: itt>>
2010. október 16. Fától az erdőig – Esztergom, Duna Múzeum
Egész napos családi programot szervez szombaton 10-15 óra között, a Duna Múzeum a kertjében álló hársfa, illetve a fák és erdők védelme köré a Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében. Az intézmény idén negyedik alkalommal csatlakozik a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma és a Múzeumi Oktatási és Képzési Központ által szervezett országos rendezvénysorozathoz. A program ötletadója a múzeum udvarán álló hársfa. E fától indul majd az a tanösvény is, melynek bejárása során Esztergom különleges fáinál különböző feladatok, érdekes kérdések várnak a játékosokra. A nap során bemutatjuk a környékbeli erdők fáit, szakemberek beszélnek a tudatos erdőgazdálkodás fontosságáról, a fakitermelés kérdéseiről. Mesterek mutatják be, mennyi minden készíthető fából, és a résztvevők maguk is készíthetnek kisebb tárgyakat természetes anyagokból. Az egész napos programot délelőtt és délután a gyermekek számára bábműsor és szemléletformáló játszóház színesíti.
Helyszín: Duna Múzeum, Esztergom, Kölcsey u. 2.
Bővebben: itt>>
Múzeumok őszi fesztiválja a százhalombattai Matrica Múzeumban és Régészeti Parkban
2010. október 16. „Ilyen a természetünk – Szezonzáró a Régészeti Parkban
A Régészeti Park többféle élőhelye: füves, cserjés, fás területek, gyümölcsös, a halomsír növényzete, gabonatábla, veteményeskert, fűszernövények kertje ideális helyszín a környezet megismerésében közvetlen tapasztalatok és élmények szerzésére. A program részei: beszélgetés, szemléltetés, megfigyelés, vizsgálatok, kísérletek, kézműves foglalkozások, játékok.
Helyszín: Százhalombatta, Poroszlai Ildikó u. 1.
2010. október 1. – november 15. Foglalkozás a Matrica Múzeum épületében, kiállító és raktárhelyiségeiben
A 90 perces foglalkozáson a diákok régészek és múzeumpedagógus vezetésével járják be a pincében és a padláson lévő régészeti raktárakat. Megismerkednek a raktározás és a dokumentálás rendjével, majd néhány különleges, rejtélyes lelettel. A régészek mesélnek ezekről a tárgyakról, tárgyegyüttesekről, majd a gyerekek kipróbálhatják a régészeti leletek feldolgozásának módszerét csoportmunkában.
Helyszín: Százhalombatta, Gesztenyés út 1-3.
2010. október 20. Ismeretterjesztő előadás – Bronzkori kincsek nyomában
Előadó: T. Németh Gabriella régész
Helyszín: Matrica Múzeum, Százhalombatta, Gesztenyés u. 1–3.
Bővebben: itt>>
2010. október. 9. – 2011. március 6. Széchenyi világai – kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban
A Magyar Nemzeti Múzeum öt hónapon át tartó, nagyszabású időszaki kiállítása a 150 éve elhunyt Széchenyi István életművének állít emléket. A Széchenyi világai egy rendkívüli élet rendkívüli pillanataiba nyújt betekintést, és választ keres a “legnagyobb magyar” személyével kapcsolatos kérdésekre is. “A legnagyobb magyar”, “nemzetünk felébresztője”, “a magyar civilizátor” – A kortársak és az utókor által ráragasztott állandó jelzőket jól ismerjük, de ki volt valójában Széchenyi István? Élete, személyisége és megítélése különös ellentétekkel van tele. A Széchenyi világai tettein, sorsán és az utókor – nem ritkán görbe – tükrén keresztül mutatja be őt. Nem katalógusszerűen sorolja fel életútjának fontos eseményeit, inkább jelentős csomópontok köré szervezve, tematikus rendben mutatja be Széchenyi István világait.
Helyszín: Magyar Nemzeti Múzeum, Budapest, Múzeum krt. 14 – 16.
Bővebben: itt>>
2010. október 10. – október 17. Budapesti Őszi Fesztivál – 2010
A Budapesti Őszi Fesztivál egyike Európa legrangosabb kortársművészeti fesztiváljainak, amely több helyszínen, színházi előadások, koncertek, performace-ok és kiállítások segítségével próbálja bemutatni a magyar kortárs kultúrát Budapesten.
Bővebben: itt>>
2010. október 10. – október 19. Futurspektív2 – Valódi és virtuális művészeti körkép Flandriából
A Futurspektív2 a Flamand Kormány és Budapest legjelentősebb meghatározó nemzetközi művészeti központjainak közös kezdeményezése az Európai Unió belga–magyar elnöksége alkalmából. A flamand kortárs művészeti fesztivál ideje alatt a németalföldi régi zenén, a mai könnyűzenén, kortárs táncon és színházon kívül a vizuális művészetek és a kortárs flamand irodalom is bemutatkozik, mind teljesebb képet nyújtva a jelenlegi flamand kultúráról.
Bővebben: itt>>
2010. október 12. – október 20. Muszlimok Magyarországon: Iszlám kulturális napok a Budapesti Művelődési Központban
A BMK 2010 őszén a velünk élő vallási közösségek mindennapjaiba, szokásaiba és művészetébe enged betekintést a Világvallások – Vallásvilágok rendezvénysorozattal, mely arra a kérdésre is keresi a választ, hogy miféle útravalót tudnak adni a XXI. század emberének a különböző vallások? Hazánkban talán nincs is még egy olyan hitközösség, melynek tagjaihoz ennyi tévképzet kapcsolódna – többek között ennek a kulturális távolságnak az áthidalását is segítik az iszlám szokásokat bemutató programokon szerzett személyes élmények. A hétvégi Iszlám napon aktív programokkal várják a családokat a BMK-ban: hennafestéssel, kalligráfiával, kendőpróbálgatással kóstolhatnak bele a muszlim életbe a részvevők, a gyerekeket pedig iszlám témájú kreatív sarok várja. A rendezvénysorozat által bemutatott következő vallásvilág a judaizmus lesz, október 21-30. között.
Helyszín: Budapesti Művelődési Központ XI. kerület, Etele út 55.
Bővebben: itt>>
2010. október 15. – október 17. Rendezvények az Egri Vár Napja alkalmából
A hétvégén nagyszabású rendezvénnyel tisztelegnek Eger vár védőinek 1552-es hősies helytállása előtt. A vár pénteken és szombaton országos Végvár-konferencia helyszíne lesz: „Végvár és társadalma a korszakváltás idején (1686-1711) címen. Szombaton „Civil Csillagok” – Katonai hagyományőrző csapatok minősítő fesztiváljának ad otthont. Vasárnap rendezi meg a Heves Megyei Múzeumi Szervezet Dobó István Vármúzeuma „Az Egri Vár Napja” elnevezésű programját. Ezen a napon a vár és a Dobó István Vármúzeum programjai, valamint Az egri vár története, Képtár, Kazamata és kőtár című kiállítások szabadon látogathatók. Kizárólag az év ezen napján tekinthető meg Imre király sírboltja és a Török-kert.
Az idelátogatók kézműves és múzeumi foglalkozásokon vehetnek részt, megtekinthetik a restaurátor műhelyt is. A nap programját haditorna bemutatók, tradicionális mesterségeket folytató mesteremberek bemutatója, őrségváltás színesíti. 12 órakor koszorúzásra és megemlékezésre kerül sor a Hősök termében.
Helyszín: Dobó István Vármúzeum, Eger, Vár 1.
Bővebben: itt>>
2010. október 15. – október 17. IX. Musica Matricana Kórusfesztivál
Október közepén ismét megrendezésre kerül Százhalombattán a már nagy hagyományoknak örvendő kórusfesztivált. Az őszi rendezvények sorában kiemelkedő helyet foglal el e rangos művészeti esemény, hiszen eddig minden alkalommal színvonalas egyházi és világi koncertekkel örvendeztették meg a résztvevő kórusok a közönséget. A szervezők reményei szerint a IX.”Musica Matricana” Kórusfesztivál is tartalmaz újszerű és igényes programelemeket mindazoknak, akik kedvelik ugyan a hagyományos kóruskoncerteket, de nyitottak az újfajta előadásmódokra. Ilyennek számít az idei ifjúsági-és gyermekprogram is.
Helyszín: Barátság Művelődési Központ, Százhalombatta Szent István tér 5.
Bővebben: itt>>
2010. október 15. – október 29. „Kortokraks – Képek”
Első magyarországi kiállításának megnyitójára, Budaörsre érkezik a nemzetközi hírű festőművész, a salzburgi Prof. Rudolf Kortokraks. A mintegy 20 művet bemutató kiállításnak két héten át a Budaörsi Közösségi Városháza aulája ad helyet. A mind a mai napig alkotó Kortokraks művészetének főbb témái a portrék, városképek és virágcsendéletek. Munkásságát rangos kiállítások és nemzetközi elismerések kísérték.Festészete mellett élvezetes írásokkal is elkápráztatta közönségét, amelyeket részben híres pszichológusok, művészettörténész- és művész barátokkal folytatott dialógusok alapján – néhol mélyen szántó humorral fűszerezve – alkotott meg.
Helyszín: Közösségi Városháza aulája, Budaörs, Szabadság út 134.
Bővebben: itt>>
2010. október 15. – 2011. április 2. Nyomtatott magyar föld- és éggömbök a kezdetektől napjainkig
Föld- és éggömbökből nyílik kiállítás az Országos Széchényi Könyvtár és az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszékének közös szervezésében. A glóbuszok Földünk és a világegyetem megismert képét ábrázolják. A magyar nyelvű nyomtatott föld- és éggömbök – vagy ahogy a 19. században nálunk nevezték, a „tekék” – elterjedése szoros kapcsolatban volt a népoktatás szélesebb körű kiteljesedésével, majd kötelezővé válásával. E különleges kartográfiai dokumentumok iránti tömeges igényt az iskolai földrajzoktatás minőségének emelése váltotta ki. A szervezők a közel száz föld- és éggömböt felsorakoztató kiállításon, szeretnék a látogatókat elkalauzolni az első magyar nyomtatott föld- és éggömböktől a modern technológiával készült darabokig. A kiállításhoz kapcsolódóan megtekinthetők föld- és éggömbökkel díszített érmék, bélyegek és különböző dísztárgyak is.
Helyszín: Országos Széchényi Könyvtár VI. emeletén. Budapest Budavári Palota, F épület.
Bővebben: itt>>
2010. október 16. Tomboló Tűzhányók titkai túra (Bakony–Balaton Geopark földtani értékei IV.)
A Tihanyi-félsziget korabeli védetté nyilvánításban meghatározó szerepe volt annak a sokszínű földtani–vulkanológiai örökségnek, amely e gyönyörű táj karakterét alapvetően meghatározza. Persze a félsziget egyik legszebb részének bejárása során nem pusztán a kövekről lesz szó, hiszen egyebek mellett megismerkedhetünk a geológiai időskálán „csecsemőkorúnak” tekinthető Balaton kialakulásának történetével is, és a szervezők megmutatják a régi levendulást is.
Helyszín: Tihany-Sajkod, Apáti templomrom 10 óra
Útvonal: Apáti templomrom – Nyereg-hegy – Csúcs-hegy – Templomrom. Időtartam: kb. 3 óra, 4, 3 km. Szintkülönbség: 150 m. Szükséges felszerelés: az időjárásnak megfelelő ruházat,
Bővebben: itt>>
2010. október 16. – október 17. Daruvonulás a Hortobágyon. Vezetett túrák a darvak nyomában
A híres daruvonulás a késő őszi naplementék eseménye, amely a Hortobágy egyik leglátványosabb madármozgalma. A vonuló darvak napközben a nemzeti parkot övező mezőgazdasági táblákon táplálkoznak. Késő délutántól gyülekeznek újra a pusztán, ahonnan csapatokban húznak a halastavak irányába, ahol az éjszakát töltik. Az Észak-Európából szeptember második felében érkező madarak a komolyabb fagyok beköszöntéig maradnak nálunk, majd továbbindulnak észak-afrikai, tunéziai, szudáni telelő területeikre. A Hortobágyon átvonuló darvak száma másfél évtized alatt néhány ezerről 80-100 ezerre nőtt. Az eget betöltő hangos darucsapatok látványa minden szemlélő számára felejthetetlen élményt nyújt. A túrákon előzetes bejelentkezéssel lehet részt venni!
Helyszín: Hortobágy Nemzeti Park Látogatóközpont és Kézművesudvar, Hortobágy, Petőfi tér 13.
Időpont, nyitvatartás
2010. október 16. /szombat/ 14:00 – 18:00
2010. október 17. /vasárnap/ 14:00 – 18:00
2010. október 23. /szombat/ 14:00 – 18:00
2010. október 24. /vasárnap/ 14:00 – 18:00
2010. október 30. /szombat/ 14:00 – 18:00
2010. október 31. /vasárnap/ 14:00 – 18:00
Bővebben: itt>>
2010. október 17. 8. Rakamazi Jonagold Almafesztivál és Vásár
Rakamazon háromszáz hektáron kilencezer tonna alma terem. Ezért a vasárnapi egész napos programsorozat középpontjában az alma áll. Egymással párhuzamosan szakmai – almatermesztési szimpózium, fajtabemutató – és kulturális rendezvények állnak az érdeklődők rendelkezésére.
Helyszín: Rakamaz Szent István út 174. (a Városi Művelődési Központ előtti téren)
Bővebben: itt>>
2010. október 17. Kelta családi nap Aquincumban
Kékre festett kelta marcona harcosok, kelta jós és kézművesek fogadják az Aquincumi Múzeum látogatóit. Lehetőség nyílik, hogy a látogatók megismerkedjenek a rejtélyes kelta nép életével, akik a római hódítás előtt benépesítették a mai Budapest területét. Lesz kelta varázsital kóstoló, kelta jósda, árnyjáték és előadás a kelták életmódjáról.
Helyszín: Aquincumi Múzeum, Budapest, III. ker., Szentendrei út 135.
Bővebben: itt>>
Ladányi László