Programajánló november 10-től
November második hétvégéjén továbbra is az országszerte megtartott, Szent Márton napja köré szerveződő rendezvények színes és zajos sokadalma közül válogathatunk kedvünkre. A heti ajánlóból azok is találhatnak érdeklődésüknek megfelelő programot, akik a gasztronómiai élmények helyett megelégszenek a múzeumok csöndesebb világával.
2010. szeptember 1. – december 31. Gyugyi-gyűjtemény – A Zsolnay Aranykora
Gyugyi László műgyűjtő több mint 600 kerámiatárgyból álló Zsolnay-gyűjteménye páratlan értéket képvisel. Darabjai a gyár 40 évét átölelő (1870-1910) időszak főként historikus és szecessziós korszakából származnak, s jellemzői, hogy minden forma-, dekor-, technikai színvariácóból csak néhány darab készült. A gyűjtemény különlegessége, hogy néhány egyedülálló művet is tartalmaz, mint Zsolnay Vilmos kézírásával jelzett és datált festett tányér, amelyet Rippl-Rónai készített, vagy a tervezői prototípusok, és megtekinthetők tárgyak, amelyek feltehetően világkiállítási darabok. A gyűjtemény az Európa Kulturális Fővárosa program alkalmából lel otthonra Pécsett, a Zsolnay Kulturális Negyedben, egy kifejezetten e célra átalakított szecessziós épületben, az egykori Sikorski-villában.
Helyszín: Pécs, Sikorski-ház
Bővebben: itt>>
Kiállítások a Magyar Természettudományi Múzeumban
2010. október 1. – 2011. november Ész-leletek: Természet-rajz a 19. században
A XIX. század, a „felemelő század” a természettudományok területén robbanásszerű fejlődést hozott a világ minden táján, Magyarországon is. Az Ész-leletek címet viselő kiállításban azt a történeti ívet mutatják be, amely az alapító-gyarapító természettudósok úttörő munkásságán, a múzeum számára gyűjtött természeti értékeken, a különböző gyűjteményeken át, az akkor induló tudományágak, tudós társaságok, természettudományos lapok fejlődésén keresztül a XXI. századi, modern természetrajzi-természettudományos gondolkodásig elvezetett.
2010. október 6. – november 29. Tajvani énekes rovarok – Interaktív rovarkiállítás
A kiállítás részletes áttekintést ad az akusztikus és énekes rovarok természetéről, a rovarhangok jellemzőiről és az énekes rovarok kulturális vonatkozásairól. Az énekes rovarok olyan akusztikus rovarok, amelyek zengő, ritmikus hangokat adnak ki az emberi fül számára is hallható tartományban. Ilyenek például a tücskök, szöcskék és a kabócák. Az énekes rovarok mitológiákat, irodalmi műveket, szépművészeti és népművészeti alkotásokat ihletnek. Számos népcsoport az énekes rovarok több faját hagyományos ételként tálalja, egyeseket pedig a hagyományos kínai gyógyászat használ fel.
Helyszín: Magyar Természettudományi Múzeum Budapest, Ludovika tér 2-6.
Bővebben: itt>>
2010. október 19. – 2011. február 10. Álmok köntöse” – Magyar írók Bécs-élménye 1873-1936
A Petőfi Irodalmi Múzeum nagy sikerű Írók poggyásszal című sorozatának következő kiállítása Bécsbe kalauzolja a látogatóit. A tárlatban re-konstruált, virtuális város-tereink a valóságban nem, illetve nem pont így léteztek; a magyar írók, művészek, zenészek, színészek élményeinek kaleidoszkóp-szerű bemutatása nyomán jelennek meg ebben a formában. A kiállításban megjelenő szövegek, képek, installációk a két kultúra közötti kapcsolódási pontok sokféleségét példázzák, felvillantva azt is, hogy az újat hozó osztrák szerzők művei a magyar irodalomban is mily gyorsan váltak népszerűvé. A középpontban az a szellemi közeg áll, amely nemcsak a századelő irodalmi szerveződéseire volt hatással, hanem egy sajátos életformát is teremtett. Gazdag irodalmi, képzőművészeti, színházi, zenei anyag varázsolja a látogató elé az álmok köntöse mögül átsejlő Bécset.
Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum Budapest, Károlyi Mihály u. 16.
Bővebben: itt>>
2010. november 10. – november 12. Debreceni Irodalmi Napok
Nagy múltú rendezvény, a magyar irodalmi közélet egyik legjelentősebb szakmai eseménye. Országos fóruma különböző irodalmi felfogások, irányzatok képviselőinek. A találkozón egymás mellett jelennek meg a különböző irodalmi felfogást, világlátást és ízlést tükröző gondolatok, művek, személyiségek. Az irodalom népszerűsítése mellett – rendhagyó irodalmi órák, felolvasóestek – fontos célkitűzése az olvasás és a könyv szeretetének erősítése. Ebben az évben a rendezvény fő témája az irodalom és informatika kapcsolata.
Helyszín: Kölcsey Központ Debrecen, Hunyadi utca 1-3.
Bővebben: itt>>
2010. november 11. – november 14. Klebelsberg Kuno Napok
A Klebelsberg Kultúrkúria a II. kerületi Önkormányzat támogatásával, a Klebelsberg Kuno Emléktársasággal, a Pesthidegkút Alapítvánnyal és a Tormay Cécile Körrel együttműködve közösen szervezi az eseménysorozatot Pesthidegkút egykori lakója, a néhai vallás- és közoktatásügyi miniszter emlékére. 135 évvel ezelőtt, 1875. november 13-án született gróf Klebelsberg Kuno.
Helyszín: Klebelsberg Kuno Művelődési, Kulturális és Művészeti Központ Budapest, Templom u. 2-10.
Bővebben: itt>>
2010. november 12. – november 13. Egyetemtörténeti konferencia
Az ELTE 375 éves jubileumi rendezvényeinek egyik záróeseményeként az Egyetemi Könyvtárban kerül sor a Nemzetközi Egyetemtörténeti Bizottság (ICHU) konferenciájára “A centrum és periféria viszonya az európai és más kontinensek egyetemi szervezetének kialakításában” címmel. A konferencia nyilvános, a férőhelyek függvényében látogatható.
Helyszín: Eötvös Loránd Tudományegyetem Egyetemi Könyvtár Budapest, Ferenciek tere 6.
Bővebben: itt>>
Szent Márton Hét eseményei
2010. november 13. Márton-napi mulatság a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban Budapesten
Márton-napi mulatságon, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban hagyományos ludas falatokkal, kiváló borokkal, kézműves foglalkozásokkal, tollfosztóval, vásárral, zenével és tánccal várnak kicsit és nagyot egyaránt: Márton napot ünnepelni!
Helyszín: Magyar Mezőgazdasági Múzeum, Budapest, Városliget, Vajdahunyadvár
Bővebben: itt>>
2010. november 13. Hollókői Szent Márton napi vigasság
Szent Márton napi vigasság Hollókőn, az Ófaluban. Középkori és libás játékok, házi sütemények, lekvárok és kézimunkák vására, valamint libazsíros kenyér, forralt bor és tea várja a látogatókat a világörökségi kultúrtájon.
Helyszín: Hollókő, Faluközpont
Bővebben: itt>>
2010. november 13. Borfujtó Szent Márton – Márton-napi libator Ópusztaszeren
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark Szabadtéri Néprajzi Gyűjteménye több éve hagyományápoló rendezvényekkel várja a látogatókat, így november 13-án, a Szent Márton emléknapjához legközelebb eső szombaton is. Az ókeresztény idők pannóniai születésű vértanú katonája, Szent Márton ünnepnapja november 11-e, amely naphoz két dolog, a liba és a bor kapcsolódik. A libator római szokás volt, onnan szivárgott be a keresztény hagyományba, a bor pedig körülbelül ekkorra forr ki, így a hordóba be lehet ütni a dugót. Innen a szegedi nagytájon ismert „borfujtó Szent Márton” elnevezés. A Szent Vince Borrend közreműködésével megrendezett programon az ünneplő közönség muzsikaszóval vonul a skanzen közepén található olvasóköri épülethez. Az újbor kóstolása, értékelése után a szertartásos dugózás következik, majd a vállalkozó szellemű résztvevők bevonásával libafogó verseny megrendezésére kerül sor. Mindenki kóstolhat majd libatepertőt és újbort, de még azt is megtudhatják a vendégek, hogy a szépasszony jobb-e feleségnek, vagy a csúnya.
Helyszín: Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark
Bővebben: itt>>
2010. november 13. Márton-nap Nyíregyházán a múzeumfaluban
A Sóstói Múzeumfalu – a többi magyarországi szabadtéri múzeumhoz hasonlóan – november 13-án Márton napi vigasságok címmel programsorozatot szervez, melyen a libához és az új borhoz kapcsolódó gasztronómiai bemutatók és kóstolók, színielőadás, tréfás vetélkedők, versenyek várják az érdeklődőket. A Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében megrendezett programhoz ez évben a Nyírségi Többcélú Kistérségi Társulás is csatlakozik. Számos olyan téli foglalatosságot megismerhetnek a vendégek, amiket egykor a hosszú téli estéken az asszonyok és a gyerekek gyakoroltak (hímzés, stoppolás, rongylabda- és kenőtallú-készítés, üvegfestés stb.). Névnapi ajándékul a rendezvényre minden Márton nevű látogatót belépőjegy nélkül engednek be.
Helyszín: Sóstói Múzeumfalu Nyíregyháza, Sóstógyógyfürdő, Tölgyes út 1.
Bővebben: itt>>
2010. november 13. Márton napi liba-les a Böddi-széken
A Dunatetétlen határában elterülő szikes tó a Felső-kiskunsági szikes tóláncolat tagja. A sekély vizű, időszakosan kiszáradó tavat különleges növény-és állatvilág jellemez. A tavaszi és őszi madárvonulás idején a vándorló madarak hatalmas csapatai teszik igazán látványossá a területet. A program a Kiskunsági Nemzeti Park szervezésében kerül megrendezésre.
Bővebben: itt>>
2010. november 13. Darules a szegedi Fehér-tónál
A résztvevők a Tisza-völgyi Bemutatóház megtekintése után a tórendszer ideális részén várhatják be a darvak esti behúzását. Kis szerencsével madarak ezrei húzhatnak el a megfigyelők feje fölött a felkelő Hold felől, a lemenő nap irányába.
Találkozó: 13.45-kor a Tisza-völgyi Bemutatóháznál (Az E5 főút 158-as km-szelvényénél.)
Bővebben: itt>>
2010. november 13. – november 14. Szent Márton Újborfesztivál és Libator
Magyarországon a Szent Márton napi hagyományok több évszázados múltra tekintenek vissza. Az ország legjelentősebb borvidékein a borászok, borászatok fontos eseményként jegyzik az újbor születését és bemutatását.
Helyszín: Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre.
Bővebben: itt>>
2010. november 13. II. Szegedi Képregényfesztivál
A képregények kedvelőit, készítőit várják 2010. november 13-án 10-18 óráig a Somogyi könyvtárba. A programok között szerepelnek a témához kapcsolódó előadások, kiállítás, kedvezményes vásár, nyereményjáték és filmvetítés.
Helyszín: Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár, Szeged Dóm tér 1-4.
Bővebben: itt>>
2010. november 13. – november 16. Modeling Museums – II. Nemzetközi Építészeti Makettfesztivál
Az elmúlt években a múzeumok a kortárs építészet kísérleti terepévé váltak. A világon szinte valamennyi jelentős múzeum az építészetén keresztül is megmutatta, miként alakul át a múzeumokról való gondolkodás, hogyan válnak a hagyományosan zárt intézmények nyitott, közönségvonzó fórumokká. A négynapos Modeling Museums fesztivál keretében bepillantást nyerhetünk a kulisszák mögé: hányféle lehet egy múzeum, hányféle a makett, hogyan készül a makett, hogyan használják tervezési eszközként? Közismert és most rajtoló magyar és nemzetközi építészek tervezett és megvalósult munkái, közintézmények és magángyűjtemények új épületei és bővítései láthatók négy napon keresztül a Műcsarnokban.
Helyszín: Műcsarnok Budapest, Dózsa György út 37.
Bővebben: itt>>
2010. november 13. – november 21. Krisna Kulturális Napok
A Világvallások – Vallásvilágok felekezeti kultúrák Budapesten című programsorozat negyedik felvonása, a november 3-tól 19-ig – a Budapesti Hare Krisna Templom és Kulturális Központ együttműködésével – megvalósuló KRISNA KULTURÁLIS NAPOK. A több helyszínen megtartott ingyenes programok közt szerepelnek előadások, meditációk, fotókiállítás, látogatás a Hare Krisna Templom és Kulturális Központban, valamint filmvetítések.
Helyszín: Budapesti Művelődési Központ Budapest, Etele út 55.
Bővebben: itt>>
Ladányi László