Visszatérő források melegítik a madarakat

Folyamatosan érkeznek a vadludak a tatai Öreg-tóra. A legfrissebb adatok alapján már 15 ezer felett van a számuk. Így a többi vízimadárral együtt közel húszezer madár pihen a 220 hektáros tavon.
A vadludak visszatérése mellett egyre nagyobb látványosságot jelent a Tatáról mintegy negyven éve eltűnt langyos vizű források újbóli megjelenése is. Tata valamikor híres volt az itt fakadó forrásairól, melyek vízhozamára jellemző volt, hogy a 19–20. század fordulóján Budapest vízellátását is Tatáról gondolták volna megoldani. Erre végül is a víz magas hőfoka miatt nem került sor. A Dunántúli-középhegységben folyatott szén- és bauxitbányászat következtében egymás után apadtak az egykori legendás források, a hetvenes évek közepére az utolsó forrás is elhallgatott.
Az egykori Öreg-tavi források első hírnökei tavaly Karácsony táján fakadtak újra, és mellettük megjelentek az újabb-régi források is a tatai vár tövében. Az Öreg-tó medrében immár tucatnyi forrásból tör elő a 20–22 fokos kristálytiszta karsztvíz. A leglátványosabban a vár alatti falból dől bele a tóba, paradicsomi körülményeket teremtve az itt pihenő vadludaknak, sirályoknak, récéknek, gémeknek és más vízimadaraknak.
Gyülekeznek tehát a november 27-én megrendezésre kerülő országos természetvédelmi fesztivál igazi főszereplői. Mellettük sok színes programmal vár mindenkit a X. Tatai Vadlúd Sokadalom.