Politikai akarattal megvalósítható a klíma-finanszírozás
Egy, a klíma-finanszírozásról szóló, az ENSZ-nek készült döntéshozói elemzés megmutatja, hogy 2020-ig a nemzetközi klímaalapba szükséges 100 milliárd dollár előteremthető.
A WWF szerint e dokumentumnak hozzá kell járulnia ahhoz, hogy ez év végén sikeres finanszírozási megállapodás születhessen a mexikói Cancúnban. Az elemzést az ENSZ főtitkár tanácsadó csoportja, az Advisory Group on Climate Change Finance (AGF) készítette.
A WWF szerint most, hogy az AGF kidolgozott egy pénzügyi mechanizmust, itt az idő, hogy a kormányokon a sor, hogy a szükséges politikai mechanizmusokat kialakítsák.
A finanszírozás a klíma-védelem egyik alapkérdése, amelyről mint elvről, még tavaly a Copenhagen Accord kapcsán sikerült megegyezni az ENSZ klímacsúcs résztvevőinek. A finanszírozásra szükség van például a fejlődő országok kibocsátás-csökkentési programjainak támogatására, melyek révén megállíthatjuk a trópusi erdők pusztulását, felgyorsíthatjuk a gazdaságok átállását a szénmentes modellre és elősegíthetjük a sérülékeny országok felkészülését a klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásban.
Ezek az állami pénzalapok kritikus fontosságúak ahhoz, hogy fel tudjuk gyorsítani a szükséges új technológiák bevezetését például az építőiparban, vagy az energiahatékony infrastruktúrák terén. Az állami finanszírozású alapok ahhoz is szükségesek, hogy megerősítsék a privát szektor finanszírozási hajlandóságát, ugyanis a tiszta technológiákba szükséges beruházások zömének a privát szektorból kell majd érkeznie. A tapasztalat az, hogy az állami beruházások és kezdeményezések fontos szerepet játszanak a privát szektor befektetéseinek irányításában és megmozgatásában.
Az AGF jelentése erőteljesen támogatja a szükséges finanszírozás összekapcsolását a nagy szén-dioxid kibocsátókkal, mint például a légi közlekedés és a tengeri hajózás. Ez utóbbi két szektor kibocsátásait mindezidáig nem szabályozták.
Egy másik ígéretes forrás lehet a finanszírozásban a pénzügyi tranzakciókra kivetendő adó is. Ezt az adófajtát már több mint egy tucat országban alkalmazták sikerrel. Jelenleg a legfontosabb az lenne, hogy érdemben megvizsgáljanak minden potenciális pénzügyi forrást, hogy sikerüljön megtalálni az ideális megoldást.
Ugyan az AGF megállapításai, amelyek összesítik a pénzügyi lehetőségeket, meglehetősen konzervatívok, és egyes tagállamok aránytalanul nagy hangsúlyt helyeznek a privát szektor befektetéseire annak érdekében, hogy teljesíteni az évi 100 milliárd dollár biztosításában, mégis azt mondhatjuk, hogy a jelentés egy hasznos kiinduló pontja lehet a további lépéseknek.
A Cancúnba érkező tárgyalóknak is hasznos alapot jelenthetnek az AGF javaslatai ahhoz, hogy sikerüljön megállapodni egy új ENSZ klímaalap létrehozásában, illetve, hogy közelebb kerüljünk egy kiegyensúlyozott cancúni csomaghoz.
Kapcsolódó cikkek: