Programajánló november 18-tól
November harmadik hétvégéjén az ajánló elsősorban a múzeumok és kiállítótermek védett termeibe invitálja a látogatókat. Az itt fellelhető művészeti és kulturális látnivalók mellett még felbukkan egy-egy szabadtéri rendezvény is, reménykedve az őszutó kegyes időjárásában.
2010. június 18. – december 31. Történeti kiállítás az 1510. évi országgyűlés emlékére
A tárlat Tata városának egy jelentős történelmi eseményét, az 1510-es országgyűlést idézi fel. Feleleveníti a kor hangulatát, társadalmi és politikai helyzetét, azt a feszültséggel terhes időszakot, amikor II. Ulászló királynak nehéz döntést kellett hoznia, hogy csatlakozzon-e a Velence-ellenes Cambray szövetséghez.
Helyszín: Tatai Vár
Bővebben: : itt>>
2010. november 13. – 2011. március 31. A „Nyolcak” Európája – A magyar avantgárd festészet születése, európai előzmények és párhuzamok.
A Pécs 2010 kulturális programsorozat egyik legkiemelkedőbb eseménye a Papnövelde utcai újonnan kialakított időszaki kiállítótérben A Nyolcak Európája kiállítás. A Nyolcak volt az első magyarországi avantgárd szemléletű képzőművészeti csoportosulás, amely az akkori legmodernebb európai áramlatokkal (cézanne-izmus, fauvizmus, kubizmus, expresszionizmus, futurizmus stb.) párhuzamosan, ezeket integrálva alkotta meg a maga sajátos festői és grafikai művészetét az 1905–1915 közötti periódusban. A csoport tagjai (Berény Róbert, Czigány Dezső, Czóbel Béla, Kernstok Károly, Márffy Ödön, Orbán Dezső, Pór Bertalan, Tihanyi Lajos) képei és grafikái új korszakot nyitottak a magyar művészet történetében.
Helyszín: Pécs Papnövelde utcai kiállítótér
Bővebben: : itt>>
2010. november 17. – december 6. „Budavára a miénk!” – a Hadtörténeti Intézet és Múzeum tablókiállítása
A Tatai Helyőrségi Klubban 2010. november 17-én egy érdekes vándorkiállítás nyílik, ami az 1848-49-es szabadságharc témájában a történelmi tanulmányokhoz jól hasznosítható ismereteket nyújt. A kiállítás megnyitóját követően történelmi előadást hallhatnak az érdeklődők a HM Hadtörténeti Múzem igazgatójának prezentálásában.
Helyszín: Tata, Helyőrségi Klub
Bővebben: : itt>>
2010. november 18. – november 19. Első Magyar „Fenntarthatósági Csúcs” – A felelősségvállalás jegyében
A kétnapos, kiállítással egybekötött konferencia a fenntartható fejlődésért tevő, cselekvő, felelősen gondolkodó és élő emberek, cégek, szervezetek évről évre visszatérő találkozója kíván lenni. Az 1992-es Riói Nyilatkozat és a 2002-es johanessburgi Fenntartható Fejlődési Világtalálkozó után, a fenntarthatósági világcsúcstalálkozó 2012-es eseménye előtt az Első Magyar „Fenntarthatósági Csúcs” konferencia a hazai szereplőket hívja egybe, számvetésre és jövőkép megrajzolására. A széles körű társadalmi párbeszéd célja: egybegyűjteni a fenntartható fejlődés érdekkörébe tartozó gondolatokat, tetteket, cselekedeteket, a fenntarthatóság teljes körű megértése, a fenntartható fejlődésért munkálkodók eredményeinek összefűzése, az egyén és a különböző csoportosulások felelősségének tudatosítása érdekében.
Helyszín: Balatonalmádi, Hotel Ramada
Bővebben: : itt>>
2010. november 18. Magyar nyelvű földrajzi atlaszok 1800–1990
Magyar nyelvű földrajzi atlaszok 1800-1990 címmel tartanak előadást 2010. november 18-án (csütörtökön) 15.00 órától az ELTE Északi tömb (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A) VII. emeleti 7. 21-es Kari tanácstermében a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság Kartográfiai Szakosztálya rendezésében, melyre mindenkit szeretettel várnak.
Bővebben: : itt>>
2010. november 19. – december 19. Advent a Natúrparkban – Kézműves Kiállítás és Vásár
Az idén ismét megrendezésre kerül a kőszegi kézműves karácsony, amely az Advent a Natúrparkban címet viseli. A kiállításon és vásáron a Natúrpark területén élő kézművesek vesznek részt. Vásárolni lehet kiváló természetes anyagból készített karácsonyi dekorációkat, adventi koszorúkat, mézeskalácsot, mézet, bort, fazekas munkákat, kerámiákat, míves textíliákat, csuhé- és szalmabábukat, karácsonyfadíszeket, festményeket, bőrből készült képeket.
Helyszín: Kőszeg, Sgrafittós-ház
Bővebben: : itt>>
2010. november 19. – november 21. LisztFeszt – Újbor Fesztivál
A Liszt Ferenc tér-i éttermek és kávézók kezdeményezésére első alkalommal kerül megrendezésre a „LisztFeszt” névre keresztelt újbor fesztivál. Helyszínen a pultok mögött neves borászok várják majd az újborok iránt érdeklődő vendégeket, a színpadon pedig egymást váltják a különböző előadók.
Helyszín: Budapest, Liszt Ferenc tér
Bővebben:: itt>>
Programok a Duna-Dráva Nemzeti Park szervezésében
2010. november 20. Barlangi Manó Túrák
A barlangok varázsát kínálja gyermekeknek a mesés elemekkel átszőtt program. A résztvevők megszemélyesített barlangi manók segítségével ismerhetik meg a barlangok keletkezését, a föld alatti rejtett élővilágot. Előzetes bejelentkezés szükséges!
Helyszín, időpont: Abaligeti-barlang, 10 és 12 óra.
Bővebben: : itt>>
2010. november 23. Magyar földrajzi felfedezők: Vámbéry Ármin, Cholnoky Jenő, Prinz Gyula – Ázsia tájain
A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság a 2010. évben új ismeretterjesztő előadássorozattal várja a nagyközönséget. Varga Zsolt, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatának vezetője híres és kevésbé ismert magyar felfedezők életét, kalandjait mutatja be színes előadásokon
Helyszín, időpont: Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság, Tettye Oktatási Központ Pécs, Tettye tér 8.
Bővebben: : itt>>
2010. november 20. Szombathely: Japán Nap
A Magyar-Japán Baráti Társaság–Szombathely a tavalyi nagy siker után idén ismét megszervezi a Japán Napot. Az AGORA–Szombathelyi Kulturális és Turisztikai Központ, valamint az Ataru Ütőegyüttes együttműködésével, a TDK-EPC és az Önkormányzat Kulturális Alapjának támogatásával létrejött rendezvény 13 órától 20 óráig várja az érdeklődőket. A gyermekeknek kézművesfoglalkozások, anime vetítések és sportbemutatók kínálnak kellemes időtöltést, míg a felnőttek részére előadások, kiállítások, sushi bár garantálja a jó szórakozást.
Helyszín: AGORA Savaria Filmszínház Szombathely, Mártírok tere.
Bővebben: : itt>>
2010. november 20. Családi Gasztro Napok: Burgonya-nap a Mezőgazdasági Múzeumban
Krumpli, burgonya, pityóka, csicsóka, földialma, földiparadicsom, kolompér, kutyatök. Aligha akad még egy olyan növény, amelyet ennyi névvel illetne a néphagyomány. Az Újvilágból származó növény táplálkozásunk és kultúránk elengedhetetlen része. Ismerje meg régi és mai felhasználási módjait! Ízelítő a programból: krumpli-nyomda, krumpli-puska, burgonyavirág, krumplis kosár készítése, régi és mai felhasználási módok bemutatása, a gasztro-sarokban burgonya minden mennyiségben, sülve, főve, levesben és kenyérben.
Helyszín: Magyar Mezőgazdasági Múzeum Budapest, Vajdahunyadvár
Bővebben: : itt>>
2010. november 20. – november 21. II. Kelet Fénye Fesztivál – Magyarság és a Kelet
Sokan állítják, hogy a magyarságnak a messzi múltban gyökerező kapcsolata van egyes keleti szellemi tanításokkal, s hogy a magyar ősvallás inspiráló ereje ma is hatni képes erő. Gyakorolhatók-e itt és most olyan lelki utak, amelyek őseink mindennapjait hatották át évezredekkel ezelőtt? Miért érezzük, hogy a Kelet annyira közel áll hozzánk? Ha egy keleti tradíció mellett elköteleződünk, új utat kell-e kialakítanunk újszerű, sajátosan magyar arculattal, ahogy például a buddhizmus Japánban vagy Tibetben az ottani kultúrára jellemző formát öltött, vagy elég volna felvennünk egy rég elejtett hagyomány fonalát? A kétnapos fesztiválon előadások, kulturális programok, kiállítás, zene, tánc, filmvetítés, könyvvásár és vezetett meditációs gyakorlás várja az érdeklődőket.
Helyszín: Gyermek- és Ifjúsági Központ Sopron, Ady E. u. 10.
Bővebben: : itt>>
2010. november 20. – 2011. április 24. Márffy és Csinszka
A kiállítás a művész népszerűségének csúcsát jelentő periódusát, a húszas-harmincas években keletkezett alkotásokat mutatja be; az érett és közkedvelt, – a kortársak, és az utókor által egyaránt a modern, dekoratív, franciás festészet körébe sorolt – időszakát. A Nyolcak csoport egykori alapító tagja, a franciás iskolázottságú „magyar vadak” közé tartozó Márffy Ödön a harmincas évekre ért festői pályája csúcsára. Rendszeresen állított ki itthon és külföldön, a modern magyar festőket tömörítő KUT (Képzőművészek Új Társasága) elnökeként jelentős befolyással bírt a hazai kortárs képzőművészetre, miközben hitvesével, Csinszkával a polgári középosztály többé-kevésbé kiegyensúlyozott életét élhette Budán.
Helyszín: Balatonfüred Vaszary Villa
Bővebben: : itt>>
2010. november 23. – 2011. április 30. Munkácsy Mihály: Krisztus-trilógia
Első alkalommal látható együtt a 19. századi magyar festőóriás, Munkácsy Mihály Krisztus-trilógiája Budapesten, a Magyar Nemzeti Galéria és a Munkácsy Alapítvány közös kiállításán. Munkácsy Mihály három legjelentősebb bibliai témájú festményének a Magyar Nemzeti Galériában való bemutatására a debreceni Déri Múzeum felújítása ad alkalmat. Az Ecce Homo a debreceni Déri Múzeum, a Krisztus Pilátus előtt a kanadai Art Gallery of Hamilton, a Golgota pedig Pákh Imre amerikai magyar műgyűjtő tulajdona. A három mű évek óta a Déri Múzeum állandó kiállításának része. A Budapesten november 23-tól látható kiállítás különlegességét az adja, hogy a három óriási méretű festményt olyan, a Magyar Nemzeti Galériában őrzött, saját kezű kisebb változatok, valamint más olaj- és grafikai vázlatok kísérik, melyek eddig még soha nem szerepeltek a nyilvánosság előtt.
Helyszín: Magyar Nemzeti Galéria Budapest, Budavári Palota, Szent György tér 2.
Bővebben: itt>>
Ladányi László