Tegnap kezdődött a klímakonferencia Cancúnban

A WWF Magyarország munkatársa a COP16 alatt végig kint tartózkodik Mexikóban, és a helyszínről nyújt naprakész információkat a cancúni tárgyalások állásáról.
Tegnap kezdődött a klímacsúcs, azaz a COP16 Mexikóban, Cancúnban. Az ENSZ égisze alatt összegyűlt országoknak végre meg kell hozniuk azokat az intézkedéseket, amelyek valóban esélyt adhatnak arra, hogy elkerüljük a klímaváltozás katasztrofális következményeit. Az eddigi intézkedések ugyanis igencsak kevésnek bizonyulnak – derült ki a konferenciát megelőző tanulmányokból és elemzésekből.
Jelenleg egyértelmű a szakadék a kibocsátás-csökkentési célok és a jelenlegi – még Koppenhágában tett – vállalások között, különösképpen a mitigáció és a finanszírozás területein. Mindeközben azért némi reményre adhat okot, hogy bizonyos országokban felerősödött a szándék az éghajlatváltozással kapcsolatos nemzeti szintű lépések megtételére.
A cancúni tárgyalások során fontos lenne egyértelművé tenni és pontosan meghatározni a célok és vállalások közötti eltérést; majd egy jól kidolgozott, ütemtervvel is ellátott programot kellene országonként meghatározni e szakadék leküzdésének érdekében. Csak így biztosítható, hogy a kibocsátásokat a biztonságos szintre tudjuk csökkenteni és az embereket meg tudjuk óvni a klímaváltozás katasztrofális hatásaitól.
Az úgynevezett „Cancún Csomag” több kulcsterületen is fontos előrelépést mutatna. A legnagyobb esély erre a tárgyalások kezdetekor a finanszírozás, az erdővédelem, a kiszolgáltatott országok adaptációjának támogatása, valamint a kibocsátások csökkentését célzó transzparens-rendszer kialakítása terén mutatkozik.
Az egyik legnagyobb kihívás egy jogilag is kötelező vállalási rendszer kialakításával kapcsolatban merül fel. További kulcsterület lesz a 2012-ben lejáró Kiotói Egyezmény jövője is. Ezeken a területeken jelentősek a különbségek az olyan nagyhatalmak között mint Japán, India, Kína és az USA. Japán például nem kívánja meghosszabbítani a Kiotói Egyezményt, ez a hozzáállás pedig gátja lehet egy cancúni intézkedéscsomag elfogadásának mindaddig, amíg Japán nem hajlandó a konstruktív együttműködésre.
Meg kell azonban jegyezni, hogy nem szabad Cancúntól várni a globális klímaproblémák végső megoldását. Ehelyett fokozatosan kell előrelépnünk, folyamatosan javítani kell bizonyos területeket, és részletesen ki kell dolgozni a főbb témákat annak érdekében, hogy végül – legkésőbb a jövő évi COP-on – az országok már egy jogilag is kötelező globális klímaegyezményt írhassanak alá.
A témával a National Geographic Online is kiemelt mértékben foglalkozik, és a WWF Magyarországgal kötött megállapodás keretében folyamatosan tájékoztat majd a tárgyalások állásáról. A zöldszervezet munkatársa a COP16 alatt végig kint tartózkodik Mexikóban, és a helyszínről nyújt naprakész információkat.
Kapcsolódó cikk:
Mérföldkő lesz-e a mexikói klímacsúcs?