Kinek mennyire fontos Cancún?
Az egyes országok klímaváltozáshoz való hozzáállásának fontos üzenete, hogy ki milyen szinten képviselteti magát a klímakonferencián.
Tavaly nagyon sok államfő és miniszterelnök tette tiszteletét, többek között az Egyesült Államok elnöke is. Természetesen az egyes nemzeti delegációk részvétele extra kibocsátásokkal is jár, (ha a konferencia helyett éppen nem egy másik még távolibb helyre utaznának) és megterheli a hazai költségvetést is. Így például a fejlődő országok esetében nyilván nem minden alkalommal várható el magas szintű képviselet annak ellenére, hogy ma elsősorban őket sújtják a klímaváltozással kapcsolatos negatív hatások.
Mivel az elmúlt évek tárgyalásai során kialakultak különböző tárgyaló csoportosulások az érintett országok között, talán a leghatékonyabb és legkisebb környezetterheléssel járó jelenlét a csoportokat képviselő, vezetőszintű jelenlét lenne a tárgyalások korai szakaszától kezdve. Emellett az egyes további országok korlátozott létszámú, néhány fős szakértői jelenléte lenne még kívánatos. Az EU esetében ez például nyilvánvalóan megoldható lenne.
Mindenesetre fontos megtalálni az egyensúlyt az üzenetértékű, magas szintű részvétel és a részvétellel járó környezetterhelés között. Előbbihez szolgáltathat információt, hogy az egyes országok miniszteri szinten vannak-e jelen, és hogy a miniszterek mikor csatlakoznak be a tárgyalásokba.
Az EU-ról elmondható, hogy máris magas szinten képviseli magát. December 4-én megérkezett Connie Hedegaard, az EU klímaügyi biztosa, de mellette már a dán, az angol, sőt a japán miniszter is a helyszínen van. Ma érkezik a kanadai és az olasz mellett több afrikai és ázsiai miniszter is. Az indiai és kínai miniszterek valamint a kongói elnök pedig már péntek óta Cancúnban van.
A költségek ellenére legmagasabb szinten, vagyis elnöke, miniszterelnöke révén képviselteti magát egy sor, a klímaváltozásban már ma is érintett csendes-óceáni szigetország, mint Nauru, Palau, Samoa, Vanuato, Kiribati és Pápua Új Guinea. A nagy délkelet-ázsiai országok közül a talán leginkább érintett Banglades elnöke is jön, legalább hét afrikai állam pedig szintén a legfelsőbb szinten fog megjelenni: Dél Afrikai Köztársaság, Közép Afrikai Köztársaság, Kenya, Etiópia, Szenegál, Kongó és Szváziföld. Egy kisebb dél-amerikai csúcstalálkozónak is helyszínt adhat a konferencia, mert a mexikói elnök mellett a kolumbiai, a guyanai, az equadori, a grenadai, a hondurasi, a guatemalai és a saint luciai is itt lesz. A fejlett országok közül egyelőre úgy tűnik, hogy csak Svájc és Norvégia képviselteti magát a legfelső szinten.
Oroszország és az Egyesült Államok várhatóan még miniszteri szinten sem jelenik meg, pedig a legtöbb ENSZ tagállam miniszterei a helyszínen lesznek. Ismereteink szerint Magyarország ebben is e két nagy államra kíván hasonlítani, akárcsak Lengyelország, Csehország és Szlovénia, annak ellenére, hogy az EU tagországok legtöbbje miniszteri szinten képviselteti magát a konferencián.
Ahsbahs Krisztina
WWF Magyarország