Tutanhamon szobra is eltűnt
A kairói Egyiptomi Múzeumból 18 tárgynak veszett nyoma egy betörés után – adta hírül a zavargásokat átélő ország régiségügyi minisztere.
Tutanhamon aranyozott faszobra Fotó: Griffith Institue
A hiányzó tárgyak között szerepel Tutanhamon király fából készült, aranyozott szobra; egy Tutanhamont szigonyozás közben mutató aranyozott szobor egyes részei; Ehnaton fáraó mészkőszobra; egy Nofertitit áldozatbemutatás közben ábrázoló szobor; egy Amarna hercegnő fejét megformáló homokkő szobor; egy Amarna-kori írnok kőszobrocskája; Juja fáraó tizenegy, fából készült usébtije (az elhunytat a túlvilágon helyettesítő szolgaszobor), és Juja szívszkarabeusza.
Az ókori kincsek eltűnésére akkor derült fény, amikor a múzeumi személyzet leltárt készített – számolt be Zahi Hawassz egyiptológus, a National Geographic állandó kutatója, Egyiptom frissen kinevezett régiségügyi minisztere. A rendőrség és a hadsereg a már őrizetben lévőket kikérdezi – tette hozzá az egyiptológus.
Hawassz korábban tájékoztatta a CNN hírtelevíziót, hogy 2011. január 28-án éjszaka „bűnözők” törtek be a múzeumba, nem sokkal azután, hogy megkezdődtek a Hoszni Mubarak elnök elleni tüntetések Kairóban és más egyiptomi nagyvárosokban. Mubarak február 11-én, pénteken mondott le.
Az egyiptológus január 31-én elmondta: a betörők szobrokat és üvegtárolókat rongáltak meg, és a múzeum ajándékboltjából ékszereket loptak el. Több gyanúsítottat nem sokkal a betörés után letartóztattak, néhányuknál régiségeket is találtak – számolt be Hawassz. A tiltakozások fokozódásával a hadsereg és magánszemélyek is a helyszínre siettek, hogy megóvják az egyiptomi múzeumokat.
„Az egyiptomiak egyszerűen csodálatosak” – mondta Jan Summers Duffy, az Idahói Egyetem egyiptológusa, és az Orma J. Smith Természettudományi Múzeum kurátora. Amikor a hírekből értesült a történtekről, a kutatónő azt mondta, úgy véli, számítani lehet a helybéliekre, hogy a múzeumok és régészeti lelőhelyek védelmére kelnek.
Egy másik szakértő szerint a nagy szegénység miatt nem csoda, hogy néhányan fosztogatásra vetemedtek egy olyan országban, ahol ilyen felbecsülhetetlen kincsek találhatók. „Ahol országszerte 80 millióan élnek szegénységben, és próbálnak megélni, miközben az élelmiszerárak egyre emelkednek…számítani lehet arra, hogy néhány kétségbeesett ember bármi áron kész javítani a helyzetén” – mondta Kara Cooney, a Kaliforniai Egyetem (UCLA) egyiptomi művészetet és építészetet oktató adjunktusa. Ugyanakkor hozzátette, hogy minden ilyen emberre ezer olyan egyiptomi akad, aki óvja az ország ókori kincseit. „Azok az emberek, akik leginkább meg tudják védeni ezeket a műemlékeket, már ott vannak a helyszínen. Bíznunk kell benne, hogy minden tőlük telhetőt módjukban áll megtenni” – mondta.
Forrás: Ashley Hayes (CNN)
A hírhez kapcsolódóan Tutanhamon családi titkai című cikket teljes terjedelemben elolvashatják a National Geographic magazin 2010. szeptemberi számban.