Kőrösi Csoma Sándor sírjánál
A világhírű magyar keletkutató, Kőrösi Csoma Sándor, a Himalája hófödte hegycsúcsai lábánál, Dardzsiling városában alussza örök álmát. Síremléke az elmúlt évtizedek folyamán valóságos zarándokhely lett az Indiában járó magyarok számára, de a nagyvilág buddhistái is nagy becsben tartják.
Magyar, angol, indiai és tibeti táblák mutatják, hogy Kőrösi Csoma Sándor emléke elevenen él
A fontos emlékhelyet a Delhiben működő Kulturális Intézet munkatársai ápolják és óvják. Dardzsiling Nyugat-Bengál szövetségi államban 2000 méter magasan a hegyek között található. A síkságról autóval 4-5 óra alatt lehet feljutni ide, míg a Világörökség részének nyilvánított, keskeny nyomtávú vasúton jó fél napig tart az út. A város valamikor az Indiában élő britek egyik kedvelt üdülőhelye volt, itt találtak menedéket a hőség elől. A síremlék a Mahabharat-hegység meredek oldalán, egy teaültetvényekkel teli völgy fölött található.
Keresztény templom magasan a Himalája hegyei között.
A Magyar Intézet megbízásából nem csak a síremlék közvetlen környékét, de a temető nagyobbik részét is rendbe hozták. Fontos feladat volt a síremlék fala és a közelben elhelyezett emléktáblák megtisztítása is. A munkálatok befejeztével Kőrösi Csoma Sándor síremléke ismét a régi fényében fogadhatja a látogatókat. 2002-ben Radnóti Aliz az intézet munkatársaival koszorút helyezett el rajta és a temető gondnokánál egy emlékkönyvet hagyott, amelyben az idelátogatók megörökíthették utazásukat, megoszthatták gondolataikat az utánuk érkezőkkel.
A himalájai kisváros nevét a környék teája tette világhírűvé. Dardzsilingben egymás mellett találjuk a gyarmati múlt építészeti emlékeit és a független India új épületeit is.
Egy népszerű hegyi üdülőhely, ahová külföldi és indiai turisták is örömmel jönnek.
A főútvonalon végigsétálva megcsodálhatjuk a neogótikus keresztény templomot, de a városban találunk buddhista kolostort, hindu templomokat is. Az utcák nyüzsgő forgatagában találkozhatunk alacsony, széles mosolyú bengáliakkal, indiai hegylakókkal, tibetiekkel és a közeli Nepálból érkező gurkákkal is. Kőrösi Csoma Sándor síremlékétől nem messze, a Szikkim felé vezető országút túlsó oldalán lenyűgöző szépségű botanikus kertet rejt a völgy. Az ősöreg fák között sétálva a közeli tibeti kolostor szerzeteseinek mély hangú énekét hallhatjuk.
Radnóti Aliz és férje koszorút helyez el Kőrösi Csoma Sándor felújított síremlékén.
Írta és fényképezte: Varga Csaba