Azték Istent ábrázoló óriási monolit
Morelos államban, egy mexikói bevásárlóközpont építése közben munkások bukkantak rá egy irdatlan méretű, 60 tonnás kőtömbre, rajta egy azték Isten ábrázolásával. A lelet a 8. századból való.
A kiásott mészkőtömb a 8. századból való
Az oldalán látható, földműveléshez kapcsolódó jelenetek alapján a kutatók úgy vélik, hogy az aztékok az egyetlen kőből faragott óriási tömböt (monolitot) az Esőisten megidézésére használták.
„A sziklán lévő jelek lényegében a földműveléssel és az esővel hozhatók összefüggésbe. A Popocatépetl vulkánnal szemben elhelyezett monolitot, nagy valószínűséggel olyan szertartásokon használták, amikor esőért imádkoztak” – mondta Raul Gonzalez régész. Mivel a rituális kőtömbön megtalálható az azték Tlaloc Esőisten képe, a szakértők a közeli Xochicalco régészeti helyszínhez kötik a leletet.
„Megszámoztuk valamennyi képírásjelet, és azok között, amelyeket sikerült megfejtenünk, szerepel egy búzára és egy Tlalocra utaló képjel. Mások emberformát, vagy négylábú állatot mutatnak. Nem egészen tudjuk, mit jelentenek, de ott vannak” – folytatta Gonzalez.
A mexikói Antropológiai és Történelmi Intézet (INAH) egy főútvonal közelében ásta ki a kőtömböt, nem messze Cuautla városától. A szakemberek abban bíznak, hogy a monolit a híres világörökségi helyszín, Xochicalco területére kerül.
A 8. században Xochicalco virágzó város volt, mintegy 20 ezer ember lakta. A helyszín lépcsős piramisairól, palotáiról, s a némelyik épület oldalát díszítő domborművekről híres. Itt van a Tollas kígyó híres temploma, oldalán az istenség stilizált ábrázolásával, emellett izzasztófürdők, három labdajátéktér, egy sor körkörös oltár, számos faragott kősztélé és egy barlang látható itt, a belsejébe vezető faragott lépcsőkkel.
Az aztékok mélyen vallásos, háborúskodó nép volt. Birodalmuk a Mexikói-öböltől a Csendes-óceánig terjedt, s magába foglalta a mai Mexikó nagy részét. Monumentális építményeik tanúskodnak nagyságukról. Uralmuk a spanyolok megjelenésével ért véget: Hernán Cortés 1521-ben leigázta őket.
Forrás: Archeology Daily News