Berlin titka

Mozgalom indult Berlin kísérteties helyszínének megmentéséért. Az Ördög-hegyet a II. világháború után törmelékből emelték, gyomrában a Hitler által megálmodott „világfőváros” romjai bújnak meg.
Fotó: Dreamstime
A második világháború előtt a mai Teufelsberg területére tervezték Germania egyetemi negyedét. A Welthaupstadt Germania (Germánia világfőváros) a Harmadik Birodalom és egyben egész Földünk Hitler által megálmodott fővárosa lett volna. Albert Speer birodalmi főépítésszel közösen tervezték meg, hogyan fogják majd a győztes háború után Berlint átépíteni. A teufelsbergi negyedben a haditechnikai kar és az egyetemi kórház kapott volna helyet, az épületek alapkövét maga Hitler rakta le 1937-ben.
A világháború végére egyes egyetemi épületek már szerkezetkészen álltak, ám az 1945-ös ostromban megrongálódtak. A brit megszálló csapatok később itt rendezték be főhadiszállásukat, de az épületeket nem tudták saját igényeikhez alakítani. A masszív falakat ugyanakkor lerombolni sem volt könnyű. Mivel az ostrom alatt számos berlini lakóház összedőlt, megrongálódott, a berliniek jobb híján a Teufelsberg romos épületeiből bontottak ki még hasznosítható építőanyagot.
Később a városrészt kormányzó NATO-szövetségesek törmelék lerakására jelölték ki a területet. A következő években rengeteg nyugat-berlini épület romjait halmozták fel itt. Naponta majd ezernyi teherautó hordta a sittet, később a szemetet is az egyre növekvő dombra. A lerakót 1972-ben végül lezárták, termőtalajjal fedték be, majd kereken egymillió facsemetét ültettek rá.
A hidegháború éveiben az amerikai hadsereg figyelt fel a Teufelsberg kiváló adottságaira, hiszen az akkori Nyugat-Berlin kiváló rálátást biztosított a szocialista országok légterére és távközlési rendszereire. Így kezdetben egy ideiglenes radaregység teljesített szolgálatot a hegyen, majd öt radartornyot is emeltek rá, melyek a német távközlési rendszerek figyelésére is alkalmasak voltak. A katonai célok mellett másra is hasznosították az Ördöghegyet: déli oldalára szőlőt telepítettek, az északin pedig a nyolcvanas években sportcentrum épült.
Az 1990-es egyesítés után az Ördöghegy elveszítette katonai jelentőségét, a radar- és lehallgatóállomást megszüntették. A létesítményt a polgári légi irányítás vette át, 1999-ig innen ellenőrizték Berlin légi forgalmát, ám azóta üresen áll. A hasznosítási tervek között felmerült hotel és lakópark építése is, de ez ellen több környezetvédő szervezet is tiltakozott, így a már elkezdett építkezéseket félbehagyták.
A gazdátlan hegyet időközben tájfutók, hegyi kerékpárosok és kirándulók vették birtokba. Az utóbbi két-három évben több szervezet is felemelte hangját a hegy megmentéséért nem csak Németországban, de Európa más országaiban is. A város lakói közül még ma is sokan keresnek elfeledett bunkereket és háborús titkokat. Amíg nem kezdik el a feltárását, az Ördöghegy gyomra a föld alatti Berlin legnagyobb titka marad.
Mozer Mária