Múmiák az ír tőzegmocsárból
Vaskori asszony mumifikálódott földi maradványaira leltek az írországi Laoighis megyében, egy tőzegmocsárban.
Isteneknek szánt emberáldozat lehetett a Dánia földjén 2300 évvel ezelőtt bőrszíjjal megfojtott, majd az ingoványba vetett tollundi férfi.
Fotó: Robert Clark
Az előzetes vizsgálatok szerint a 2000-3000 évvel ezelőtt élt fiatal nő rituális gyilkosság áldozata lett. Az Írországi Nemzeti Múzeum közleménye szerint jó állapotban maradtak fenn az asszony alsó végtagjai, törzsét és fejét azonban még nem találták meg – olvasható a Dublin News hírportálon.
Tervek szerint a múmiát a napokban emelik ki, majd múzeumba szállítják további vizsgálatokra. Eddig Írországban száznál több lápi múmiát találtak.
Nagy-Britanniában, Írországban, Németországban, Hollandiában, Dániában, Svédországban és Finnországban egyaránt kerültek elő természetes módon mumifikálódott lápi holttestek. A legrégibb bronzkori és vaskori testek feltételezetten emberáldozat, vagy kivégzés során kerültek a mocsárba. A későbbi, modern kori holttestek leggyakrabban baleset vagy gyilkosság áldozatai voltak. A lápi közegben a víz savassága, a hideg és az oxigénhiány együttes hatására a bőr kicserződik, megkeményedik; a huminsavak gyakran kioldják a meszet a csontokból, a haj jellegzetes vörösesbarnára színeződik.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikk: National Geographic Magyarország magazin, 2007. november: Lápi lidércek