Újra megnyitják a Mallory-aktát

Expedíció indul a Mount Everestre, hogy megkeressék a 1924-ben eltűnt George Mallory társa, Andrew Irvine holttestét. Ha a kutatók sikerrel járnak, pont kerülhet a vita végére, mi szerint sikerült-e a két hegymászónak feljutni a csúcsra.
Andrew Ivine Fotó: profimedia
A két brit nemzeti hős neve ma legenda. Amikor 1924-ben eltűntek a Himalájában, Nagy-Britannia gyászba borult. A veszteség miatti szomorúságot csak tovább fokozta, hogy soha nem sikerült megoldani a rejtélyt: Mi is történt valójában a két tapasztalt hegymászóval? Vajon George Leigh Mallory és Andrew „Sandy” Irvine volt az első ember a a világ legmagasabb hegycsúcsán? Vajon sikerült felérniük a hegyre, mielőtt visszatérésük közben elérte őket a végzet? Lehet, hogy 29 évvel megelőzték Edmund Hillaryt és Tenzing Norgay-t?
A két férfit 1924. június 8-án, délután egy óra körül, nem messze a csúcstól még látta Noel Odell, egy másik expedíció tagja. Mai szemmel nézve elképesztően primitív eszközökkel jutottak el olyan magasra, mint előttük még senki. De vajon feljutottak a csúcsra? A válasz keresése számos expedíciót inspirált. 1999-ben megtalálták Mallory fagyott holttestét, ám válasz nem született.
Az Irvine holttestének felkutatására induló expedíció terve a támadások kereszttüzébe került. Az eltűnt hegymászó rokonai és brit Everest-szakértők egyaránt tiltakoznak amiatt, hogy „üzleti célokra használják fel a tragédiát”. Az Irvine felkutatására tervezett legújabb kísérlet ötlete Tom Holzel amerikai Everest-történész fejéből pattant ki. Holzel úgy véli, hogy az Irvine által használt Vest Pocket Kodak kamera megtalálása közelebb vihet a kérdés megoldásához, hiszen ha jártak a csúcson, akkor biztosan készítettek ott felvételeket. „Amikor megtaláltuk Malloryt, az eseményről minden újság tudósított.
Ha most megtaláljuk a filmeket, egyéni szponzor segítségével, ellenőrzött csatornákon keresztül az egész világgal szeretnénk megismertetni a szenzációs felfedezést. A BBC filmet készít az expedícióról, amit reményeink szerint 2011 decemberében láthat a közönség” – mondta Holzel.
Az elképzelések szerint egyfajta „ultra-lopakodó” expedíciót indítanak, olyan időszakban, amikor senki sem merészkedik a Mount Everestre. Holzel állítása szerint a vállalkozást nem üzleti érdekek motiválják, de ebben sokan nem hisznek. Sir Chris Bonnington, aki maga is járt a csúcson, és több sikeres expedíciót vezetett többek között az Everestre, a K2-re és az Annapurnára, az ötlet hallatán ezt mondta: „Az első dolog, ami eszembe jutott, az volt: Úristen! Ez a legundorítóbb dolog, amit hallottam. Félelmetes – mit is ígérnek a potenciális szponzoroknak? Azt, hogy lerombolják a két brit hegymászó legendáját. Ez a történet így szép, ahogy van: rejtélyes és romantikus…”
Forrás: The Guardian