Ifjú magyar földrajztudósok

Alighanem a világ legerősebb mezőnye gyűlt össze 2011. július 22.–28. között San Franciscóban, a National Geographic 10. Világbajnokságán.
A kétévente megrendezendő, háromfordulós nemzetközi földrajzi diákversenyről hazánk csapata sem hiányozhatott.
A résztvevő diákok (balról jobbra): Boros János Mátyás, Szuda Ágnes, Dzama Demjén László Fotó: NGS
A versenyt a National Geographic Society szervezésében és védnöksége alatt, a Google támogatásával, immár tizedik alakalommal rendezték meg. A korábbi versenyeken – amelyeken 2001-óta a magyarok is ott vannak – a résztvevők száma folyamatosan nő, így az idén már a világ minden tájáról 18 nemzet küldöttsége vetette össze földrajzi ismereteit.
Hazánkat ezúttal a Szuda Ágnes (Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium, Szeged, Boros János Mátyás (Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium, Szeged), Dzama Demjén László (Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Budapest), összeállítású csapat képviselte. Az idei verseny igen kemény feladatai és a rendre előforduló fordítási problémák következtében a magyar csapat a szoros mezőnyben a 11. helyezést érte el.
A felkészítés hagyományosan a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar (PTE TTK) Földrajzi Intézetében történt, s a munkát Trócsányi András, a PTE TTK dékánhelyettese koordinálta. Amint a csapat vezető tanárától megtudtuk, a 14–16 éves korosztály földrajzi világversenyén hazánk több alkalommal eredményesen szerepelt, ugyanakkor a változó tematika és a rövid felkészülési időszak igen komoly kihívás elé állította a fiatalokat. A világbajnokság szabályzata értelmében olyan középiskolások vehetnek részt a versenyen, akik országos megmérettetésen bizonyulnak a nemzeti legjobbnak, ugyanakkor a döntő időpontjában még nem töltötték be a 16. életévüket. Sajnos ez rögtön komoly kihívást jelent, hiszen ez Magyarországon gyakorlatilag csak a kilencedikes korosztályt érinti, akik ekkor még csak egy évet tanultak földrajzot a középiskolában. Szintén komoly gondok forrása volt, hogy – mivel a versenyt a csapatok saját anyanyelvükön vívják – a gyakran igen rossz minőségű fordítások miatt a magyar diákoknak olykor a kérdések megértése is fejtörést okozott.
A csapat hagyományosan a Lóczy Lajos Országos Középiskolai Földrajzi Tanulmányi Verseny győzteseiből kerül ki, akik azután intenzív tréninggel és komoly egyéni munkával (amire mindössze másfél hónap állt rendelkezésre) készültek a versenyre. „A korábbi gyakorlat szerint a csapat júniusban egy hétre Pécsre költözött, ahol a geográfia egyes részterületeiben járatos oktatók és kutatók tanították, kérdezték, tesztelték a fiatalokat. Nem hiányozhatott a várossal, annak környezetével és nevezetességeivel való ismerkedés sem, a tréning így is igen kimerítő és alapos volt” – közölte Trócsányi András, aki maga is elkísérte a csapatot az Egyesült Államokba.
A végeredmény a várakozásoknak megfelelően alakult: az elképesztő tudással és magabiztossággal rendelkező orosz együttest a 2009. évi győztes Kanada, majd Tajvan követte. A magyar csapat tisztességgel helytállt rendkívül kemény versenyben, habár a felkészülést koordináló egyetemi oktató szerint a szervezési problémák sokat rontottak a magyar diákok esélyein. A következő versenyt 2013-ban rendezik. Addigra remélhetően sikerül úrrá lenni ezeken gondokon, s talán a gazdasági környezet is barátságosabbá válik, így pénzügyi akadályok sem nehezítik majd a magyar csapat sikerét.
ng.24.hu