Mobiltelefonnal a járványok ellen
A mobiltelefonoknak köszönhetően az orvosok lépéselőnyt szerezhetnek a járványokkal szemben. Ez a tanulsága a Haitit sújtó tavalyi tragédiáknak.
A 2010-es év nagyon nehéz volt Haiti lakossága számára. Az év elején pusztító földrengés 300 ezer áldozatot követelt, főként a sűrűn lakott fővárosban, Port-au Prince-ben. Később kolerajárvány tört ki az egyik északi tartományban, és terjedt át a városra. A fertőzés az ENSZ egyik táborából indult.
Fotó: Gatesfoundation
A földrengést követően a svéd Karolinska Intézet munkatársa, Linus Bengtsson felállított egy csapatot az ország mobiltelefon-hálózatában rejlő lehetőségek kiaknázására.
„Amikor az emberek helyet változtatnak, ami gyakran megesik egy természeti katasztrófa után, nemigen lehet tudni, hogy hol van szükség ellátmányra” – mondja Bengtsson.
A népesség egyharmadának van mobiltelefonja. Bergtsson és kollégái a Digitell mobiltelefon cég közreműködésével a SIM-kártyák alapján nyomon követte a telefonhívásokat.
A név nélkül lekövetett telefontulajdonosok holléte azt mutatta, hogy a földrengés utáni három hétben mintegy 600 ezren elmenekültek a fővárosból. Ez nagy terhet vett le a Port-au-Prince-ben működő segélycsoportokról, de csak ideig-óráig. A telefontérképek azt mutatták, hogy a menekültek legtöbbje hamarosan visszatért, mivel vidéken nem volt elegendő élelem.
A mobiltelefon alapú követő rendszert már sikeresen alkalmazták a később kitört kolerajárványnál. A kutatók a PloS Medicine szakfolyóiratban számoltak be a tapasztalataikról.
Nyomon követték, hogy az emberek elhagyták a járvány – St. Marc város közelében lévő – központját, mondja Richard Garfield a Columbia Egyetemről. A kutatócsoport értesíteni tudta az orvosokat és egészségügyi dolgozókat, hogy hová menjenek, azaz az emberek merre viszik a fertőzést. És sikerrel jártak!
Az értesítés mellett a csoport tagjai egészségügyi tanácsot is adtak a haitiaknak. Szöveges és hangposta üzeneten keresztül felhívták a figyelmet arra, milyen fontos a rendszeres kézmosás, a megfelelő vízpótlás a betegeknél, illetve, hogy nem szabad abbahagyni a megfertőződött gyermekek szoptatását.
A módszer más katasztrófák esetén is beválhat. „Mintha bepillantást nyertünk volna a jövőbe, amikor a megfelelő információ birtokában hatékonyabban tudunk reagálni a katasztrófákra.“ – mondja Andrew Tatem, aki a maláriakutató a Floridai Egyetemről.
Forrás: npr