Miért borúlátóak a középkorú britek?
Sokak életében a középkor igen nehéz időszak. Egyre több felelősség, csökkenő energiatartalékok, a tudat, hogy a fiatalság elszáll, és az öregkor lesz a következő életszakasz, mind része a tipikus középkorú válságnak.
Fotó: dreamstime.com
A gyerekek még otthon vannak, de hamarosan kirepülnek, az ember nem feltétlen ott tart a karrierjében, ahol szeretne, a lakáshitel még messze nincs kifizetve. Egy nemrég végzett felmérés szerint a középkorú britek 27 százaléka szenved a depressziótól. A 45 és 54 év közötti britek 45 százaléka állítja, hogy pénzügyi helyzete miatt rosszul érzi magát, 30 százalék a karrierjével nincs megelégedve, 21 százalék pedig magát az életet látja sötéten. Ezek a számarányok mind magasabbak a nemzetközi átlagnál. Világszerte „csupán” az emberek 17 százalékánál jelentkezik ez a lelkiállapot.
A felmérés arra is rámutatott, hogy Nagy Britanniában a középkorúak egészség i állapota rosszabb, mit más országokban: 35 százalékuk túlsúlyos, 24 százalékuk pedig többet szív napi 10 cigarettánál. Ehhez képest nemzetközi szinten az emberek átlagosan 17 százaléka túlsúlyos, és 18 százalékuk állította, hogy dohányzik. A nemzetközi felmérésben 13 ezer ember vett részt, 12 országból.
A felmérést végző Sneh Khemka szerint az, hogy mennyire érezzük magunkat elégedettnek, összefügg az általános egészségi állapotunkkal és az életmódunkkal. Mindig több tényező játszik közre, de a rossz életvitel sokszor együtt jár a depresszióval, és a levert lelkiállapotban az ember általában nem táplálkozik egészségesen, és kevésbé aktív. A családi és munkahelyi problémák miatt is előfordul, hogy az egészség a fontossági listán hátrább kerül.
A boldogság szorosan összefügg a kultúrával, amelyben élünk, mondja Richard Layard, a Londoni Közgazdasági Egyetem (LSE) „elégedettség programjának” megalapítója. „Az Egyesült Királyság individualista kultúrájából hiányzik a társadalmi háló, sokan azt mondanák, az ember nem kap semmiféle bátorítást.”
A boldogságszint a 40-es éveikben járók körében a legalacsonyabb. Ez a korosztály nagy társadalmi nyomás alatt van, és nem biztosak benne, hogy sikerül megvalósítaniuk az ambícióikat. Mire az 50-es, 60-as éveikbe lépnek, kevesebb stressz éri őket és jobban megbékélnek az elért eredményeikkel.”
A franciákhoz és több mediterrán néphez képest a britekről úgy tartják, hogy kevésbé családorientáltak. Philip Hodson pszichoterapeuta szerint ez a depresszió fő oka.
„Egyéni szinten a britek valószínűleg többet szórakoznak, de nincsenek olyan társadalmi kötelékeik, ami kellő törődést és vigaszt nyújthatna számukra. Nálunk nagyobb a társadalmi mobilitás és az irigység is. A gazdagok gazdagsága láttán lehangolónak tartjuk, hogy nem érünk föl velük.”
Persze az élet puszta tényei is közrejátszanak. „Ha valaki betölti a középkort, ez azt jelenti, hogy az élete felét leélte. Lehet, hogy több év van mögötte, mint előtte, és ez bizony befolyásolja a közérzetét” – mondja Hodson.
„Az idő múlását jelző biológiai és testi változások is válságot okoznak. A klimaxszal járó menopauza, illetve a férfiaknál a tesztoszteron-szint visszaesése sokakat nagyon rosszul érint.”
Ám a probléma csak akkor válik igazán súlyossá, ha az ember nem tud vagy nem akar segítséget kérni. Szerencsére, a britek 83 százaléka kész tanácsadásra járni egy pszichoterapeutához depresszió, élettársi kapcsolat megszakítása, lelki fájdalom vagy életkori válság esetén.
A pszichoterápia meg tudja változtatni az ember életét, mondja Layard. Így aztán 60 éves korunkra – ősz hajunk és ráncaink dacára is – valószínűleg sokkal boldogabbak leszünk.
Forrás: BBC News Health