Vége a háborúnak, nyit a múzeum!
2003-ban Irak amerikai megszállásakor egy éjszakai fosztogatást követően az Iraki Nemzeti Múzeumot bedeszkázták és lezárták. Most iraki és amerikai hivatalos források egyaránt állítják, hogy a Mezopotámia csaknem 5000 éves történelmének kincseit őrző bagdadi múzeum még ebben az évben megnyitja kapuit a nagyközönség előtt.
A márványból kifaragott, valószínűleg Ianna istennőt megjelenítő Warka maszk i.e. 3100-ból származik. Ez az emberi arc egyik lekorábbi ábrázolása. Úgy is ismerik, mint ‘Uruk Hölgye’ vagy a sumér Mona Lisa. Fotó: profimedia
Ez jó hír a régészeknek. „Remek ötletnek tartom” – mondja John Russel, a bostoni Massachusetts Művészet és Dizájn Egyetem (MassArt) régésze. „A múzeum biztonsági rendszere jó és Bagdadban úgy tűnik stabilizálódott a helyzet.”
A múzeumot az angol származású Gertrude Bell utazónő-, és régész alapította 1920-ban. Százezer darabot meghaladó tárgyi emlékével a világ egyik leggazdagabb ókori műtárgygyűjteményeként tartják számon. 2003-ban azonban, amikor az amerikai csapatok megszállták Bagdadot, fosztogatók kirabolták a múzeum irodáit és raktárait, több ezer tárgyat loptak el. Azóta számos műtárgy visszakerült, például a Lady Warka néven ismert 5000 éves kőmaszk. Más felbecsülhetetlen darabokat a múzeum munkatársai rejtettek el még a megszállást megelőzően. Továbbra is ismeretlen azonban több mint ezer műtárgy sorsa, beleértve a kisebb és könnyen mozdítható hengerpecséteké.
Iraki tisztviselők Bagdadban azt nyilatkozták múlt héten, hogy az intézmény novemberben ismét megnyitja kapuit. Az amerikai nagykövetség alkalmazottai megerősítették az irakiak szándékát, hogy két-három hónapon belül engedélyezik a nagyközönség látogatását. Az Egyesült Államok az elmúlt években több mint 9 millió dollárral járult hozzá tucatnyi terem felújításához. Az olasz kormány is támogatta a helyreállítást. A gyűjteményt új klíma-szabályozó berendezés és biztonsági rendszerek hivatottak megóvni a jövőben.
Forrás: sciencemag