Zenés operációk

Már az ókorban is tudták, hogy a zene és a gyógyítás kéz a kézben járnak.
A görögök gyógyító istenüket, Apollót sokszor lanttal a kezében ábrázolták, vagyis már az ő kultúrájukban is felfedezhető volt az orvoslás és a zene kapcsolata.
Fotó: dreamstime.com
Később számos kiváló orvos jutott ugyanerre a véleményre, s ma már kutatások is alátámasztják, hogy azok a sebészek, akik zenére dolgoznak nyugodtabban, kevesebb hibával végzik a beavatkozásokat, mint azok a társaik, akik csendben műtenek.
Az ember képzeletében a műtő templomként, szent helyként jelenik meg, ahol a csend, a rend, a tisztaság és a feszült fegyelem dominál. Ez a kép azonban legtöbbször téves. Ma már nemcsak külföldön, de Magyarországon is előfordul, hogy szól a zene operáció közben. S hogy miért? Mert a zene kikapcsol, oldja a stresszt és segít összpontosítani. Vannak orvosok, akik a muzsikán keresztül mérik az időt. Vagyis a zene gyakorlati célt is szolgál. Eddig bevett szokás volt, hogy a műtőben egy munkatárs időnként közli az eltelt vagy a még hátralévő időt, ami akaratlanul is siettetheti a sebészt. Ám, ha mondjuk egy 30 perces műtét alatt 6 darab 5 perces számot játszanak le, akkor az orvos tudja, körülbelül még mennyi ideje lehet hátra az operációból. S hogy ki mit hallgat? Van, aki a klasszikusokra esküszik, van, aki a rockra vagy a house zenére (elektronikus zenei alstílus), de az is előfordul, hogy a rádióra hagyatkoznak. Vannak olyan számok is, amik tabuknak számítanak. Ilyen például a Take My Breath Away a Top Gun-ból, a Queen Another One Bites the Dust-ja vagy a The Stones Let It Bleed című száma.
Fontos az is, hogy ne csak a sebész döntse el, mit fog hallgatni a csapat, hiszen ez konfliktusokhoz vagy figyelmetlenséghez vezethet. Ha például az altatóorvos nem kedveli a kollégája által kiválasztott számokat, lehetséges, hogy elálmosodik, vagy lankad az figyelme. Van olyan orvos, aki a pácienstől kérdezi meg, hogy milyen zenére kéri az operációt, még akkor is, ha a műtét altatásban történik. Egyetlen szabály van: ha bonyodalom adódik, vagy túl nagy lesz a zaj és akadozik a kommunikáció az orvoscsapat tagjai között, a zenét le kell állítani.
Egy, a héten publikált tanulmány szerint az angliai műtétek 90 százalékában szól a zene. A műfaj az esetek majdnem felében a gyorsabb ütemű rock, 17 százalékban pop és 11 százalékban klasszikus. Az is kiderült, hogy a legtöbbször a plasztikai sebészek operálnak zenei aláfestés mellett, a legkevesebbszer pedig a fül-orr-gégészek kapcsolják be a lejátszót. A legtöbben azt mondták, azért hallgatnak zenét, mert hozzájárul a nyugodt és harmonikus légkör megteremtéséhez, mások szerint segít ébren tartani a figyelmet.
Forrás: guardian