A balkezesség gyökerei
Az évszázadok során az egész világon mindig is volt egy balkezes kisebbség, az össznépesség mintegy 10 százaléka. Mivel magyarázható ez? Erre keresi a választ Rik Smits legújabb könyvében, melynek címe: The Puzzle of Left-handedness (A balkezesség rejtélye).
Fotó: profimedia
„Annyit biztosan tudunk, hogy a genetika szerepet játszik a balkezességben, mert egyes családokon belül gyakran előfordul.” – mondja Smits, aki maga is balkezes. Egy balkezes szülőnek kétszer nagyobb eséllyel születik balkezes gyermeke. Ha pedig mindkét szülő balkezes, akkor három-négyszeres eséllyel lesz balkezes utódjuk.
A genetika mégsem felel teljes mértékben a népesség egytizedét mindenkor kitevő balkezesekért. Egy másik elmélet szerint a balkezesség olykor a méhen belüli fejlődési zavar vagy a születés előtt, közben esetleg utána bekövetkező enyhe agykárosodás eredménye. A harmadik elmélet hormonális eredetű: e szerint balkezességhez vezet, ha az agy fejlődése során magzati korban magasabb a tesztoszteronszint.
Érdekességek
A balkezesség gyakrabban fordul elő a férfiak körében.
Némelyik sportban (boxolás, vívás, tenisz, baseball) a balkezesek előnyben vannak a jobbkezesekkel szemben.
Híres balkezesek: Petőfi Sándor, Papp László, Puskás Ferenc, Benjamin Franklin, Gerald Ford, idősebb George Bush, Bill Clinton, Barack Obama, Brad Pitt, Angelina Jolie, Keanu Reeves
Smits új elképzeléssel állt elő: szerinte a balkezesség az egypetéjű ikerség velejárója. Egypetéjű ikreknél az embrió a fejlődés korai szakaszában (valamikor az első héten) kettéválik, és két egyforma, azonos génállományú gyermek fejlődik ki belőle. Smits szerint a balkezesség az osztódás során érvényesülő tükröződő hatás következménye. Ám az embriók kettéválásával nem mindig jön létre két életképes magzat. Smits feltevése szerint előfordulhat, hogy csak a balkezes magzat marad életben és jön világra, miközben „rejtett” ikertestvére a terhesség korai szakaszában elhal, mielőtt még a szülők tudomást szereznének a létezéséről. Ez a feltevés tudományosan még nem bizonyított.
Más érdekes összefüggés is van az ikrek és a balkezesség között. Az ikreknél (egy- és kétpetéjűeknél egyaránt) körülbelül kétszer olyan gyakran fordul elő balkezesség. Az esetek többségében pedig az egypetéjű ikreknél csupán az egyikük balkezes.
Igazság szerint keveset tudunk arról, hogy egyes emberek miért használják szívesebben az egyik kezüket a másiknál. Ráadásul kizárólag az emberre jellemző, hogy a jobbkezesek többségben vannak. Az állatok körülbelül fele-fele arányban használják bal vagy a jobb mancsukat.
Forrás: msnbc