Bizánci és velencei erődök veszélyben

Görögország kulturális örökségének fontos részét képezik a bizánci és velencei uralom alatt – az ötödik és a tizenötödik század között –, görög földön a lakosság védelmére emelt erődök. Bizánc és Velence hatalmának és gazdagságának e szimbólumai szinte mindenütt, ahol csak fellehetők, a mai napig kulturális értéket képviselnek.
Niocastro vára Pylosban Fotó: dreamstime
A legtöbb erőd a Peloponnészoszi-félszigeten található – állítja Dimitris Athanasoulis, a bizánci régiségek 25. felügyeletének igazgatója. Csupán a Peloponnészosz déli részén elterülő Messinia körzetében a műemlékek száma meghaladja az ötvenet. Gondot okoz, hogy a várak elhagyottak, többet nemhogy látogatni, de megközelíteni sem lehet, és az idő előrehaladtával összeomlás fenyegeti őket, amint arra már számos esetben sor került.
Az ország kulturális gazdagságának tudatosítása és a kulturális értékek megőrzése érdekében a közel múltban konferenciát szerveztek a peloponnészoszi műemlékek állagmegóvásáért. A konferencián résztvevő 41 szakember – köztük görög és külföldi régészek, építészek és történészek – számos kérdést vitatott meg, úgymint a bizánci időszak várairól, a nyugati védelmi építményekről és azok bizánci erődítményekre gyakorolt hatásáról.
E kezdeményezések hatására Görögország Központi Régészeti Tanácsa (KAS) úgy döntött, hogy felújítja és sajátos módon hasznosítja a pylosi erődöt. A Niocastro néven is ismert várat a törökök 1573-ban emelték, nem sokkal a lepantói csatában 1571-ben elszenvedett vereségük után.
A város Régészeti Múzeuma hamarosan az erődbe költözik. Az új helyszínen, a történelmi falak között kiállítások rendezését és filmek bemutatását tervezik. Elsőként a navarinói tengeri csata eseményeit felelevenítő történelmi film kerül bemutatásra. 1827. október 27-én a francia, brit és orosz flotta egyesült erői megsemmisítő csapást mértek a török-egyiptomi flottára; összesen 55 török hadi hajó semmisült meg. A török vereség fontos esemény volt a görög szabadságharc szempontjából: megalakulhatott az új görög kormány. Mivel a törökök a szárazföldön is vereséget szenvedtek, Athén is görög kézre kerülhetett.
Forrás: GreekReporter