A zene közelebb hoz

Vajon mennyire állhat közel hozzánk egy idegen, hogy ne érezzük kellemetlenül magunkat? A karnyújtásnyin belülre merészkedők közelsége általában kényelmetlen az ember számára, hiszen mindenkinek megvan a maga személyes tere, és ezen területre csak keveseket enged be. Előfordul azonban, hogy nincs választásunk, és egy tömött buszon vagy a metrón sosem látott idegenek kerülnek az úgynevezett komfort zónánkba.
Fotó: dreamstime
A londoni Royal Holloway Egyetem kutatói rájöttek, hogyan lehet a „betolakodók” jelenlétét elviselhetőbbé tenni: a megoldás a zenehallgatás.
„A térbeli távolság, melyet saját magunk és mások között igyekszünk fenntartani, jelenti az ember komfort zónáját. Mindenki érzi, hol vannak saját személyes terének határai, mégha nem is tudatosan szabja meg azokat. Kapcsolataink befolyásolhatják a személyes tér kiterjedését, a partnerünket vagy egy családtagot sokkal közelebb engedünk magunkhoz.” – nyilatkozta Manos Tsakiris, a Royal Holloway Egyetem Pszichológiai Tanszékének professzora.
Tsakiris és Ana Tajadura-Jiménez közös kísérletükben arra kérték az önkéntes résztvevőket, hogy fejhallgatón keresztül hallgassanak pozitív vagy negatív érzelmi hatásokat kiváltó zenét. Eközben egy velük szemben álló idegen elkezdett lassan feléjük közeledni. A résztvevőknek akkor kellett jelezniük, amikor az idegen annyira közel jött hozzájuk, hogy a távolságot már kényelmetlennek érezték.
Az eredmények azt mutatták, hogy azok a résztvevők, akikben a hallgatott zene pozitív érzelmeket ébresztett, közelebb engedték magukhoz az idegent, csökkentve ezzel saját komfort zónájuk határát.
Dr. Tsakiris hozzátette: „Ha legközelebb felszállunk egy zsúfolt vonatra, csak kapcsoljuk be az MP3 lejátszónkat, és ne féljünk a mellettünk ácsorgóktól!”
Forrás: sciencedaily