Whisky a Sarkvidékről
Sir Ernest Shackleton nem szándékosan hagyott három rekesz skót whiskyt az Antarktiszon. Valamikor, 1907 és 1909 között, a Shackleton vezette antarktiszi brit Nimród Expedíció után feledésbe merült whisky hosszú ideig pihent mínusz 30 fokon, melyet 47,3 fokos alkoholtartalma óvott meg a sarkvidéki fagytól.
Fotó: sandwhichgirl
Az italt száz évvel később az új-zélandi Antarktiszi Örökségvédelmi Alapítvány (AHT) találta meg Shackleton menedékháza deszkapadlója alatt. Az üvegek sértetlen állapota lehetővé tette, hogy kiderítsék milyen malátából állították elő az italt.
Shackleton expedícióját, az azóta csődbe ment lepárló üzem, a Glen Mhor látta el a Mackinlay márkájú whiskyvel. Az ital, akár egy időkapszula visszaröpít a múltba: feleleveníti a nedű 100 évvel ezelőtti füst és tőzeg ízű aromáját. Abban az időben a szeszfőzdékben még a tőzeg elégetésével szárították az árpát. A tőzeget később a szén, mára pedig a forró levegő helyettesítette, aminek hatására a whisky íze letisztult.
Hőskölteménybe illő túlélés
A sarkkutató Sir Ernest Shackleton két expedíciót vezetett az Antarktiszra. Az 1907–1909-es Brit Antarktiszi (Nimród) Expedíció Anglia számára akarta meghódítani a Déli-sarkot, mely azonban nem járt sikerrel. A kutató ekkor hagyta hátra a whiskyket menedékházában, 160 kilométerre a kitűzött céltól.
Az 1914–17-es Birodalmi Transzantarktiszi Expedíció során Endurance (Kitartás) nevű hajója elsüllyedt, miután a jég összeroppantotta. Shackleton azonban sikerrel megmentette mind a 27 emberét. Ez volt a tengerészet történetének legáldozatosabb és legizgalmasabb mentőakció-sorozata. Miután társait az Elephant-szigeten hátrahagyta, Shackleton 1200 kilométert tett meg ötödmagával, mentőcsónakon és gyalog a Déli-Georgia szigetén lévő norvég bálnavadász állomásig. Innen három mentőakciót kísérelt meg; öt hónap után végül a harmadik járt sikerrel. Egyetlen ember sem veszett oda. Shackletont mind a mai napig korunk egyik legnagyobb hőseként tartják számon.
A Glasgow-i Whyte and Mackay Ltd. arra vállalkozott, hogy újragyártja a százéves italt. A Glen Mhor készletéből fennmaradt hagyományos whiskyt új malátával keverték, bízva abban, hogy így is megkapják az eredeti ízvilágot. Mindössze 50 ezer üveg gyártására került sor 2011 tavaszán, a whiskygyűjtők nagy örömére. Az újragyártás 2010-ben kezdődött, amikor az Antarktiszi Örökségvédelmi Alapítvány az örök fagy birodalmából az új-zélandi Christchurch városába szállított egy láda Shackleton whiskyt, hogy a helyi Canterbury Múzeumban megkezdjék a felolvasztás kényes műveletét.
Ezután a Whyte and Mackay cég a saját repülőjével három üveget Skóciába röpített. Az értékes szállítmány egy erre a célra készült ládában, a cég whiskykeverő mesterének, Richard Paterson kezéhez bilincselve tette meg az utat.
„Ezek az üvegek felbecsülhetetlen értékűek. Gondoskodnunk kellett róla, hogy a legnagyobb biztonságban legyenek” – mondta az igazgató. A korhű whisky kikeverésénél kétségkívül Richard Paterson, illetve 2,4 millió fontra (850 millió forint) biztosított orra játszotta a főszerepet.
Az újragyártás során minden apró részletre figyeltek. A kifejezetten a Shackleton Nimród Expedícióra gyártott címkék betűtípusa ma már nem létezik. A cég ezért egy szakértőt kért föl, hogy kézzel másolja le a betűket. Nagy hangsúlyt fektettek a korhű tárolásra is. Az üvegtől a rusztikus faládákon át, a csomagolópapír és csomagolóanyag mind az eredeti terméket volt hivatott feleleveníteni. Valamennyi üveg egyedi gyártású. A szeszfőzde, enyhítve a gyár szigorú minőségi követelményein, engedélyezte, hogy a századfordulóra jellemző levegőbuborékok kerülhessenek az üvegekbe. Az elkészült whisky ünnepi kóstolóján a whiskyrajongók a Shackleton emlékére készült metszett üvegpoharakból ízlelhették meg a finom nedűt. Az eladásból származó bevétel egy részét az új-zélandi Antarktiszi Örökségvédelmi Alapítvány támogatására fordítják, amely a Shackleton és Scott számára felállított táborhelyek megóvásán dolgozik.
Forrás: calgaryherald